DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Bakan Kurum: Müsilaj denetimlerinde 8 işletme kapatıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, müsilaj denetimlerine ilişkin, '8 işletmeye kapatma cezası ve 12.5 milyon lira para cezası uygulandı' dedi.

1 Ay Önce
2021-06-18 19:27:53

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya müsilaj temizliği çalışmalarına katıldı, tekne ile Marmara Denizi'ni boydan boya gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bakan Kurum, daha sonrası ODTÜ Bilim Teknesini ziyaret ederek müsilaj temizliği çalışmaları hakkında basın açıklaması yaptı. Tekne üzerinde yaptığı açıklamada Bakan Kurum, şunları söyledi:

'MARMARA DENİZİ'NİN SICAKLIĞININ ARTTIĞINI GÖRÜYORUZ'

"İklim değişikliklerine baktığımızda Marmara Denizi'nin sıcaklığının arttığını görüyoruz. Egeye Akdeniz'e baktığımızda Marmara'nın 1 derece arttığını görüyoruz. Bizim de Marmara'da kararlı bir şekilde açıklamış olduğumuz eylem planları çerçevesinde adımlarımızı atmamız gerekiyor."

"Bu konuda oldukça kararlı gidiyoruz. Açıklamış olduğumuz eylem planlarını bir takdim çerçevesinde illerde valiliklerimizin koordinasyonunda yürütüyoruz ve bu konuda kararlıyız" diyen Bakan Kurumu, "Sayın Cumhurbaşkanımız bu konunun bizzat takipçisidir. Bu çerçevede hemen bir koordinasyon kurulu oluşturduk. Bakanlığımız, valiliğimiz, belediyemiz ve sivil toplum kuruluşlarımızla alt gruplar oluşturduk. Atılması gereken tüm adımları atıyoruz" şeklinde konuştu.

'MARMARA'YI BEKLENENDEN DAHA KISA SÜREDE İNŞALLAH ESKİ HALİNE GETİRECEĞİZ'

Marmara Denizi'nin gün geçtikçe temizlendiğini belirten Kurum, şunları kaydetti:

"Şunu da belirtelim ki Marmara'mız 10 gün öncesinden daha temiz. Hem aldığımız tedbirler hem yaptığımız temizlik çalışmaları ve atacağımız adımlar, biz Marmara'mızı beklenenden daha kısa sürede inşallah eski haline getireceğiz. Toplamda sahada 1550 arkadaşımız çalışıyor. Gerek valiliğimizde gerek bakanlığımızda gerek belediyemizde 1550 arkadaş sahada temizlik çalışmaları ve yapılması gereken eylem planlarını bir bir atıyoruz.

'2.5 MİLYON LİRA İDARİ PARA CEZASI UYGULANDI'

Toplamda bugüne kadar 4 bin 41 tane denetim gerçekleştirdik. Bu denetimler kapsamında 8 işletmeye kapatma cezası ve toplamda 2.5 milyon lira idari para cezası uygulandı ve 7 gün 24 saat bu denetimler devam ediyor. Bu noktada Marmara'nın kirletilmesine müsaade etmeyeceğiz. Bu anlayışla arkadaşlarımız çalışmaya devam ediyor."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Hayri Güz

Hayırdır ...? Niye kapatıyorsunuz fabrikaları...? Hani deniz salyası tehlikeli atık değildi..._

Görüş Bildir Bizimle Paylaş