DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,5039 ₺

EURO

18,1433 ₺

ALTIN

988,22 ₺

BİST

3.179,99 ₺

Bakan Koca asistan doktorlar için müjdeyi verdi

Sağlık Bakanı Koca, asistan doktorlara yeni dönemde pozitif ayrımcılık yaptıklarını belirterek, 'Asistan arkadaşlarımız ayda en fazla 8 nöbet tutacak' dedi.

2 Ay Önce
2022-08-16 09:31:48

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, muhabirlerin sorularını yanıtladı...

Asistan doktorlara ayda 8'den fazla nöbet tutturan kliniklere yaptırım uygulanacağını söyledi.

"AYDA 8 NÖBETTEN FAZLASI OLMAYACAK"

Bu arada bir doktorun, "Asistanların nöbetleri çok. Çocukları evlendiremiyoruz Sayın Bakanım" şeklindeki sözlerine de yanıt veren Koca, asistanlara pozitif ayrımcılık yaptıklarını söyledi:

"Yeni dönemde asistan arkadaşlarımıza pozitif ayrımcılık yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. 8 nöbetten fazla olmayacak. Biz nöbet ertesi 24 saatten fazla çalışılmasını ve bunun da 8 nöbetten fazla olmamasını yönetmelikle netleştiriyoruz. Dolayısıyla çocuklarımız hem nöbet sayıları azalarak hem de gelir düzeyleri artarak bundan böyle rahatlıkla evlenebilecek."

"MECLİS AÇILDIĞINDA İRADESİ EN ERKEN DÖNEMDE DEVREYE GİRECEK"

Sağlık Bakanı Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın intörn doktorlar için verdiği asgari ücret müjdesini de hatırlattı, düzenlemenin Meclis'te yasalaşması gerektiğinin altını çizdi:

"Bakıyorum özellikle intörn arkadaşlarımız 'Niye halen bu bize ödenmiyor?' deniyor. Bildiğiniz gibi bu, kanunla olan bir durum. Yani intörnlere verilecek olan bu ücretin değişikliği kanunla mümkün. Meclis tatilde olduğundan iradesi nasıl devreye girecek? Meclis açıldığında, iradesi en erken dönemde devreye girecek."

.

YORUMLAR (1)

İsmail Özgüven

Bir asistan babası olarak güzel haber. Ancak hocaların ve kıdemli asistanların zulmünden daha az kıdemli asistanları kurtarsanız. Hep askerlikte kıdem konuşulur asistanlıktaki kıdem tam bir mobing haline gelmiş. Düşünebiliyormusunuz altındaki asistanlara zulüm edip istifa ettirmekten zevk alır hale gelmişler. Kıdemsiz meslektaşına bunu yapan hastaya ne yapmaz. Çocuğumun göz yaşlarına dayanamıyorum kendimi zor tutuyorum birşey yapmamak için.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş