DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,5253 ₺

EURO

18,3114 ₺

ALTIN

992,42 ₺

BİST

3.179,99 ₺

Kunut duaları nelerdir? Kunut duaları okunuşu ve anlamı nedir?

Kunut duaları nelerdir? Kunut duaları okunuşu ve anlamı nedir? Kunut duaların ne olduğu internette oldukça fazla araştırılıyor. Yatsı namazının sonunda kılınan 3 rekatlık vitir namazı sırasında okunan duaya kunut duası denir. Kunut duası 2 tanedir. Kunut duaları Kur'an-ı Kerim'de yer alamayan dualardır. İşte kunut dualarının okunuşu ve Türkçe anlamı.

1 Hafta Önce
2022-09-23 19:22:11

Kunut duaları nelerdir? Kunut duaları okunuşu ve anlamı nedir? soruları son zamanlarda vatandaşlar tarafından sıkça sorulmaya başlandı. İşte Kunut duaları...

Kunut dualarının neler olduğu ve kunut duası anlamları vatandaşlar tarafınan oldukça fazla araştırılıyor. Kunut duaları 3 rekatlık vitir namazı sırasında okunur. Kunut duası 2 tanedir. Kunut duaları Sübhaneke duası gibi Kur'an-ı Kerim'de yer alamayan dualar arasındadır. Kunut duası yatsı namazının sonunda kılınan 3 rekatlık vitir namazı sırasında okunan duadır. Kunut duaları bize Hz. Ali'nin (a.s) oğlu Hz. Hasan (a.s)'den miras kalmıştır. Hz. Hasan bu duayı kendisine Hz. Muhammed'in öğrettiğini söyleyerek günümüze kadar gelmiştir.

KUNUT DUALARI NELERDİR?

Kunut dularının hangileri olduğu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. 2 tane kunut duası vardır. İşte kunut dualarının okunuşu ve Türkçe anlamları...

Kunut Duası 1

Allâhümme innâ nesteînüke
ve nestağfirüke ve nestehdîke.
Ve nü'minü bike ve netûbü ileyke.
Ve netevekkelü aleyke
ve nüsnî aleykel-hayra küllehû neşkürüke
ve lâ nekfürük
ve nahleu ve netrükü men yefcürük.

Kunut Duası 2

Allâhümme iyyâke na'büdü
ve leke nüsallî ve nescüdü
ve ileyke nes'â ve nahfidü
nercû rahmeteke
ve nahşâ azâbeke
inne azâbeke bilküffâri mülhıg.

KUNUT DUALARI TÜRKÇE OKUNUŞU

Kunut dualarının Türkçe anlamları ise şöyledir;

Kunut Duası 1 Anlamı

Allahım! Sen'den yardım isteriz, günahlarımızı bağışlamanı isteriz, razı olduğun şeylere hidayet etmeni isteriz.

Sana inanırız, Sana tövbe ederiz. Sana güveniriz. Bize verdiğin bütün nimetleri bilerek, Sen'i hayır ile överiz.

Sana şükrederiz. Hiçbir nimetini inkâr etmez ve onları başkasından bilmeyiz. Nimetlerini inkâr eden ve Sana karşı geleni bırakırız.

Kunut 2 Duası Anlamı

Allah'ım ! Biz yalnız Sana kulluk ederiz.

Namazı yalnız Sen'in için kılarız, ancak Sana secde ederiz.

Yalnız Sana koşar ve Sana yaklaştıracak şeyleri kazanmaya çalışırız.

Rahmetinin devamını ve çoğalmasını dileriz.

Azabından korkarız, şüphesiz Sen'in azabın kâfirlere ve inançsızlara ulaşır.

KUNUT DUALARI NE ZAMAN OKUNUR?

Kunut dualarının ne zaman ve nerelerde okunduğunu merak edenler var. Peki kunut duaları ne zaman okunur? Kunut duaları vitir namazının üçüncü rek'atinde Fatiha ve sure okunduktan sonra eller yukarıya kaldırılıp tekbir alınır ve eller tekrar bağlanınca okunur.

KUNUT DUASI BİLMEYEN NE YAPAR?

Kunut duasını bilmeyenler ne yapacak sorusuna Diyanet yanıt verdi. İşte Diyanet'ten gelen yanıt: Hanefîlere göre, vitir namazının üçüncü rekâtında kunût yapmak vaciptir. Kunûtta tekbir alınır ve kunut duaları olarak bilinen “Allahümme innâ neste'înuke” ve “Allahümme iyyâke na'büdü” duaları okunur (İbn Ebî Şeybe, el-Musannef, III, 245; Tahâvî, Şerhu me‘âni'l-âsâr, I, 249; İbn Âbidîn, Reddü'l-muhtâr, II, 442). Bu duaları bilmeyen kimse ezberlemeye gayret eder; ancak ezberleyinceye kadar “Rabbenâ âtinâ” duasını okur veya üç defa “Allahümmeğfir lî” demekle yetinir.

Şâfiî ve Mâlikîlere göre ise, sabah namazının ikinci rekâtında, rükûdan sonra kunût yapılır. Sabah namazında kunût yapmak Şâfiîlere göre sünnet, Mâlikîlere göre ise müstehaptır. Şâfiî veya Mâlikî mezhebine mensup imamın arkasında sabah namazı kılan Hanefî bir kimse, dilerse kunût duasına katılır, dilerse sessizce bekler (Merğînânî, el-Hidâye, II, 32,33). .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş