DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

2021 YKS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? Üniversite sonuçları açıklandı mı?

2021 YKS sınavının maratonunda adaylar yerleştirme tercih sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Milyonlarca aday 2021 YKS sınavına girerek hayallerindeki üniversiteye gitmek için çabaladı. YKS sonuçlarının açıklanmasından sonra adaylar 5 Ağustos'ta başlayan YKS üniversite tercihleri süreci 20 Ağustos'ta tamamlandı. Adaylar her gün 2021 YKS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? Üniversite sonuçları açıklandı mı? sorularına yanıt arıyor. ÖSYM'den konuyla ilgili henüz açıklama yapılmadı, ancak 2021 YKS yerleştirme sonuçlarının bir kaç gün içinde duyurulması bekleniyor.

5 Ay Önce
2021-08-25 09:36:39

2021 YKS sınavının maratonunda adaylar yerleştirme tercih sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. Milyonlarca aday 2021 YKS sınavına girerek hayallerindeki üniversiteye gitmek için çabaladı. YKS sonuçlarının açıklanmasından sonra adaylar 5 Ağustos'ta başlayan YKS üniversite tercihleri süreci 20 Ağustos'ta tamamlandı. Adaylar her gün 2021 YKS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? Üniversite sonuçları açıklandı mı? sorularına yanıt arıyor. ÖSYM'den konuyla ilgili henüz açıklama yapılmadı, ancak 2021 YKS yerleştirme sonuçlarının bir kaç gün içinde duyurulması bekleniyor.

Milyonlarca kişinin gözü kulağı ÖSYM'de... 2021 YKSÖSYM'nin düzenlediği ene kapsamlı, en geniş katılımlı sınavdır. YKS sınavı ülkenin her köşesinde yapılıyor ve sınava milyonlarca aday katılıyor. Sınava katılan aday sayısının fazla olması YKS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasını biraz uzatabiliyor. YKS sonavına 2021 yılında 4.5 milyon aday katıldı. YKS 2021 yerleştieme sonuçlarının açıklanamsını merakla bekleyen adaylar neredeyse her gün ÖSYM'nin sitesine akın ediyor. Peki 2021 YKS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? Üniversite sonuçları açıklandı mı?

2021 YKS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

2021 üniversite tercihleri 5 Ağustos'ta başladı ve 20 Ağustos'ta sona erdi. YKS yerleştime sonuçlarının tamamlanasının üzerinden henüz 5 gün geçti. 2021 YKS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? sorusuna geçtiğimiz yıla bakarak yanıt vermeye çalışabiliriz. YKS tercihleri geçtiğimiz yıl 6-14 Ağustos tarihleri aralığında yapılmıştı. 2020 YKS tercihl sonuçları ise 26 Ağustos'ta erişime açılmıştı. Yani 2020 yılında YKS tercihleri bitiminden 12 gün sonra YKS yerleştirme sonuçları açıklanmıştı. Bu yıl YKS tercihlerinin 20 Ağustos'ta sona erdiği düşünülürse YKS yerleştirme sonuçlarının 10-12 gün sonra açıklanması beklenebilir.

Üniversite sonuçları açıklandı mı?

2021 YKS üniversite sonuçları henüz açıklanmadı. Üniversite yerleştirme sonuçlarının bir kaç gün içinde açıklanması bekleniyor.

2021 Üniversite kayıtları ne zaman yapılacak?

Üniversite tercihlerinde bir bölüme yerleşen öğrenciler elektronik kayıt yaptıracak. Elektronik kayıt ilk yerleştirme için yapılacaktır. Tüm Devlet yükseköğretim kurumları ile isteyen Vakıf yükseköğretim kurumları, dileyen öğrenciler için e-devlet kapısından kayıt olma imkânı sunacaklardır. Elektronik kayıt 31 Ağustos-5 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Elektronik kayda, özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen programlar (sağlık raporu isteyen programlar gibi) dâhil edilmeyecektir. Sağlık raporu vb. istenen programlara yerleşen öğrencilerin 1-7 Eylül 2021 tarihleri arasında istenen belgeler ile birlikte ilgili yükseköğretim kurumlarına başvurmaları gerekmektedir.

Yerleşen adaylar e-devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemleri yapabileceklerdir.

YKS nedir?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Türkiye'de ÖSYM tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılı ile uygulanmaya başlanan ve her yıl yapılan ortaöğretimden yükseköğretime geçiş sınavı sistemi.

YKS öncesi benzer adlı Yükseköğretime Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavı şeklinde iki sınav vardı. Adaylar haziran ayındaki LYS'ye (alan sınavları) girebilmek için mart ayındaki YGS'de (baraj sınavı) herhangi bir puan türünde 180 ham puan almak zorundaydı. 150-179 puan arasındakiler önlisans programlarına başvurabilirken 150 puan altı ise tercih yapamazdı. 7 yıllık sistemin değiştirilmesi, Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liseye geçiş sınavı olan TEOG'un kaldırılması gerektiğini söylemesi ve TEOG'un kısa süre sonra kaldırılmasından sonra gündeme geldi. YGS ve LYS'yi kaldırarak YKS'yi getiren sistem 12 Ekim 2017'de açıklandı.

I. Oturum: Temel Yeterlilik Testi (TYT)

Adayların bir yükseköğretim kurumuna yerleşmek için iki aşamalı sınava girmeleri gerekmektedir. İlk olarak Temel Yeterlilik Testi (TYT) oturumuna girilir. TYT, bir üniversiteye yerleşebilmek için zorunlu bir sınavdır ve ilk aşamayı temsil eder. Testin amacı mantıksal düşünme, akıl yürütme, değerlendirme ve düşünme temelli problem çözme becerilerini ölçmektir. Sorular, seçilmiş lise müfredatından gelmektedir ve bu oturuma girmek zorunludur. Adaylar tercih yapabilmek için TYT'de en az 150 puan almak zorundadır. 150 puanın altında kalanlar tercih yapamazken 180 puan (2020 için 170) ve üzeri alanlar ise lisans bölümlerini tercih edebilecektir. Buna ek olarak TYT'de 200 ve üstü bir puan alan öğrencilerin TYT puanı tercih yapmadıkları takdirde iki yıl geçerlidir. Sınavın süresi 135 dakikadır.

II. Oturum: Alan Yeterlilik Testleri (AYT)

Sorular dört yıllık lise müfredatından gelmektedir. Adaylar TYT sonrasında AYT'ye girmek zorunda değildir. Fakat genel olarak 4 yıl eğitimli üniversiteler, TYT (%40) + AYT (%60) puan toplamları ile aldığı için bu sınava girilmesi gerekmektedir. Sınavın süresi 180 dakikadır.

Yabancı Dil Testi (YDT)

TYT sonrasında DİL puanı ile öğrenci alan bölümlere girmek isteyen adaylara yöneliktir. 80 sorudan oluşmaktadır. Sınava tercihe göre Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinden herhangi biri tercih edilerek girilir. Sınavın süresi 120 dakikadır.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş