DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,5492 ₺

EURO

18,4055 ₺

ALTIN

1.018,47 ₺

BİST

3.457,99 ₺

Vedat Bilgin EYT açıklaması | EYT'de son durum ne oldu? Çalışma, prim, gün sayısı ve geçici işçiler açıklaması

Vedat Bilgin EYT açıklaması | Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den beklenen açıklamalar geldi. EYT için bekleyen vatandaşların sorunlarına ilişkin çözümler hakkında açıklama yapan Bilgin, gündemdeki yerini aldı. Peki EYT'de son durum ne oldu? İşte çalışma, prim, gün sayısı ve geçici işçiler açıklaması.

2 Hafta Önce
2022-09-22 08:47:01

Vedat Bilgin EYT açıklaması | Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den beklenen açıklamalar geldi. EYT için bekleyen vatandaşların sorunlarına ilişkin çözümler hakkında açıklama yapan Bilgin, gündemdeki yerini aldı. Peki EYT'de son durum ne oldu? İşte çalışma, prim, gün sayısı ve geçici işçiler açıklaması.

Vedat Bilgin EYT açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunun (TESK) Mesleki Eğitim ve Geliştirme Kurulu Toplantısına katıldı. Toplantıda EYT adına önemli notlar kaydedildi.

Bilgin, "Bir toplumda sağlıklı bir toplumsal düzen varsa esnafların mutlu olması, esnafların sorununun çözülüyor olması lazım. Özellikle değişim dönemlerinde, sorunların arttığı, enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde bunu daha çok hissederiz." dedi.

Çalışmalar devam ediyor!

Bilgin; "Devletimiz, ABD gibi 20 trilyon doları aşan bir milli gelire sahip değil, İngiltere ya da Almanya gibi milli gelire sahip değil. Ne kadarız? 1 trilyon dolara yakınız. Buna rağmen Türkiye, 20 trilyon dolarlık ekonominin yaptığını, sosyal bakımdan yaptı, vatandaşlarını korudu. Dolasıyla Sayın Cumhurbaşkanımız bu enflasyon döneminde 'yurttaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz' dedi. Bu konuda bakanlık olarak üzerimize düşen her şeyi yaptık. Asgari ücreti tarihinin en yüksek zammıyla arttırdık. Arkasından temmuzda da bir artış yaptık. Şimdi aralık geliyor, aralıkta da yapacağız. Yani biz yurttaşlarımızı, çalışanlarımızı, emekçilerimizi enflasyonun tahribatından kurtaracağız." açıklamalarını ekledi.

Malulen emeklilik hakkında merak edilen tüm detaylar!

Prim gün sayısı farklılıkları

Esnafın güçlü olması durumunda toplumun da güçleneceğini belirten Bilgin, "Esnafın bazı sorunları mevzuatla ilgili sorunlar. Çözülebilecek sorunları hemen çözmemiz lazım. Prim gün sayısındaki farklılık ciddi bir sorun. Bunu eşitlememiz lazım. Bunu eşitleyecek bir düzenlemeyi yapacağımızı size söyleyeyim. Burada emekliliği hak etme şartlarını standardize etmemiz lazım. Bu hem farklı mesleklerde çalışan insanlar arasında adaletsizlik duygusunun oluşmasını ortadan kaldırır hem de devletle toplum arasındaki güven duygusunu güçlendirir. Çalışma Bakanlığı her insanımızın yanındadır."dedi.

Geçici işçiler sorunu

Bakan Bilgin enflasyona rağmen yaşanan büyümeye dair, "Geçtiğimiz iki çeyrek Türkiye yüzde 7,5 ve yüzde 7,6 büyüdü. Ne yaptık? Yaklaşık 1 milyona yakın istihdam ürettik. Sorunun çözümü bu. Enflasyonu küçülerek değil, büyüyerek çözeceğiz. Üretimle, ihracatla çözeceğiz. Türkiye ne kadar ihracat yaparsa ne kadar turizm geliri elde ederse enflasyona karşı o kadar üretime dayalı gücünü kullanıp bu sorunu aşma kabiliyetine sahip olur. Dolayısıyla enflasyonun meydana getirdiği tahribatı büyüme yoluyla, üretim gücümüzle aşacağız. Biz de bakanlık olarak sosyal politikalarla enflasyonun meydana getirdiği eşitsizlikleri ve sorunları çözeceğiz. Asgari ücretle çözeceğiz, 3600 ile çözüyoruz, EYT ile çözeceğiz. Bunların hepsi önümüzdeki dosyalar. Birer birer çözeceğiz. Geçici işçiler sorununu çözeceğiz. Taşeronların kadroya alınmasında, o dönem 90 bin kişi kapsam dışı kalmıştı. Onların sorununu çözeceğiz. Bütün bunları çözüp çözüp ilerleyeceğiz." açıklamalarını yaptı.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş