DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

SGK yapılandırma ödeme süresi bitti mi? İlk taksit ödeme süresi uzatıldı mı?

SGK prim borcu olan vatandaşlar yeniden yapılandırma fırsatı ile borçlarının büyük bir kısmından kurtulma fırsatı buldu. SGK prim yapılandırmaya başvuran ancak ilk taksit ödemesini ya da peşin ödemeyi yapmayanlar SGK yapılandırma ödeme süresi bitti mi? sorusunu araştırmaya başladı. SGK yapılandırma için ilk taksit ödemesi son gün ne zaman? Yapılandırma ödemesi için son gün 31 Mart 2021 olduğu açıklanmıştı. Peki SGK ilk taksit ödeme süresi uzatıldı mı? SGK yapılandırma zamanı bitti mi? GSS gelir testi son gün ne zaman?

31.03.2021 13:21:10

Devlete borcu olan binlerce kişi yapılandırma kapsamında borçlarının gecikme faizinden kurtuldu. Korona salgını nedeniyle zor günler geçiren işletmeler ve vatandaşlar yapılandırma ile rahat bir nefes aldı.Yapılandırma için e-Devlet, e-SGK ve sosyal güvenlik merkezlerimize 2,1 milyon vatandaşımız başvurdu. Yapılandırılan toplam alacak 101 milyar lirayı aştı ve bugüne kadar 7,4 milyar lira tahsilat gerçekleştirildi. Yapılandırma için başvruda bulunan ancak ödeme yapmayanları ilgilendiren yeni bir sürece girildi.  Vatandaşlar SGK yapılandırma ödeme süresi bitti mi? sormaya başladı. İlk taksit ödeme süresi uzatıldı mı? 

SGK yapılandırma ödeme süresi bitti mi?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk daha önce yaptığı açıklamada SGK yapılandırma başvurusunun daha fazla vatandaşın faydalanması 1 Şubat 2021'e, ödeme süresinin ise 31 Mart 2021'e kadar uzatıldığını belirtmişti.  Selçuk, "Bağ-Kur sigortalılarının daha önceki kanunlarla durdurulan hizmet sürelerine ilişkin prim borcu asılları, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile güncellendi. 31 Mart 2021'e kadar ödemeleri halinde, durdurulan hizmet süreleri ihya edilecek" dedi.

SGK prim yapılandırma ilk taksit ödeme süresi uzatıldı mı?

SGK prim yapılandırma ilk taksit ödemeleri için son gün 31 Mart 2021 olarak duyurulmuştu. Bu sürenin uzatılıp uzatılmayacağına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak mevcut açıklamalara göre SGK prim yapılandırma ödemesi son gün 31 Mart 2021 tarihidir. 

gelir_testi_ne_zaman

GSS gelir testi son gün ne zaman?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk GSS gelir testi için son gün ne zaman sorusuna daha önce yaptığı açıklamalar ile yanıt vermişti. Selçuk açıkalamasında "GSS sigortalısı olanlardan daha önce hiç gelir testine başvurmayanların ise 31 Mart 2021'e kadar gelir testine başvurmaları halinde GSS primleri, gelir testi sonucuna göre başlangıç tarihinden itibaren güncellenebilecek. Gelir testi sonucunda aynı hanede yaşayan ve aile içindeki geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilenlerin prim borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek." dedi.

GSS prim yapılandırma son gün ne zaman?

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk GSS prim borçlarının ise 30 Nisan 2021'e kadar peşin veya taksitler halinde ödenmesi durumunda gecikme cezasının ve zammının tamamının silineceğini açıkladı.

GSS nedir?

Genel sağlık sigortası; kişilerin öncelikle sağlıklarının korunmasını, sağlık riskleri ile karşılaşmaları halinde ise oluşan harcamaların finansmanını sağlayan sigortayı, ifade etmektedir.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

G t

Ssk bagur yapılandıralara primini ödeme günü nisan sonuna kadar uzatılır sa çok sevniriz işallah uzar

Görüş Bildir Bizimle Paylaş