DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Necmettin Batırel’den dolar formülü: 50 milyar dolarlık bir fon bütün hesapları bozar

Ekonomi ile ilgili açıklamalarda bulunan Necmettin Batırel, dövizdeki kur artışının nasıl düşürüleceğiyle ilgili, '50 milyar dolarlık bir fon bütün hesapları bozar.' dedi.

2 Ay Önce
2021-12-05 08:26:01

2017 yılında doların piyasadaki yükselişinin önlemesi konusunda, "Merkez Bankası Başkanı olsam, 10 milyar dolar şakkadak satarım! Şaşırır millet, dolar düşer" önerisinde bulunan Türkiye Gazetesi yazarı Necmettin Batırel, ekonominin içinde bulunduğu tabloya dair yeni bir değerlendirme yaptı.

DOLARIN NASIL DÜŞECEĞİNE DAİR YENİ YAZI KALEME ALDI

Batırel, “En büyük koz” başlıklı yazısında döviz kurlarının sürekli yükseldiğini belirterek “Morallerle birlikte dengeler de bozuluyor. Peki, bu tablo nasıl düzelecek?” diye sordu.

"50 MİLYAR DOLARLIK FON BÜTÜN HESAPLARI BOZAR"

Batırel yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı Katarve Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretlerine atıfta bulunarak, "Bu ülkelerden sağlanacak 50 milyar dolarlık bir fon bütün hesapları bozar. Çil yavrusu gibi dağılırlar." ifadesini kullandı.

"TÜRK BANKALARININ, LONDRA PİYASASINA TL AKIŞINI KESMELERİ LAZIM"

Batırel yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Merkez Bankasının piyasalara 1 milyar dolarlık doğrudan müdahalesiyle gevşeyen piyasa, Londra piyasasının desteğiyle yeniden atağa kalktı. Bir defa Türk bankalarının Londra piyasasına TL akışını kesmeleri lazım. Böylece düşük faizle TL borçlanıp döviz almaları kesinlikle engellenmeli.

Cumhurbaşkanının faizleri sürekli düşük tutacağız sözünden sonra büyük bir kur savaşı başladı. Amaç, Türk lirasını eriterek uygulanan faiz politikasının sonuç vermediğini göstererek Erdoğan'ı halkın gözünde küçük düşürmek.”

"ÇİL YAVRUSU GİBİ DAĞILIRLAR"

“Hükümet piyasaları çok yakından izliyor. Kimin ne yaptığını biliyor” diyen Necmettin Batırel, yazısını şöyle sürdürdü:

“Cumhurbaşkanı 6-7 Aralık'ta Katar'ı, şubat başında da BAE'yi ziyaret edecek. Bu ülkelerden sağlanacak, 50 milyar dolarlık bir fon bütün hesapları bozar. Çil yavrusu gibi dağılırlar. Erdoğan usta bir satranç oyuncusu gibi her zaman 4-5 hamle sonrasını düşünerek karar alır. Bugüne kadar kendine güvenenleri hiç yanıltmadı. Hep doğruları yaptı. En zor gününde vatandaşının yanında yer aldı. Üç kuruşluk kur hareketine pabuç mu bırakacak? Hiç şüpheniz olmasın. Eğer faiz konusunda gemileri yakmışsa elinde çok önemli bir koz vardır. Merak etmeyin yakında açıklanır…” .

SON VİDEOLAR

YORUMLAR (4)

öfkeli

Ülkeyi sizin gibiler batırdı. 2 aralık 2016 Ahmet Hakan'ın 2+2=4 tarafsız bölge programında merkez bankası dolar satarsa 'ÇİL YAVRUSU GİBİ DAĞILIRLAR' demiştiniz. Sayenizde artık merkez bankası boş ve dolar 13.7. Kendi ideolojik düşüncelerinizi Türk parasına alet etmeyin. Unutmayın faiz sebep değil sonuçtur.

Hasan

Bu nasıl bir kafa. Anlamak mümkün değil :pppp

Barbaros

Utanman yok mu senin adam ülkeyi ucuz vatandaşı fakir yaptılar senin gazetecilik vazifen iktidarı eleştirmektir hala borç alıp memleketi daha da ziyana sokmak ne demek gafil

İsmail hakkı

Necmettin hep bahar abını hiç kişi yokki doları yükseltenlerle beraber olan parayı istiycemiz adamlar

Görüş Bildir Bizimle Paylaş