DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,8769 ₺

EURO

16,8435 ₺

ALTIN

942,56 ₺

BİST

2.372,35 ₺

MÜSİAD Başkanı Asmalı: Türkiye'de iş beğenmeme var

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Mahmut Asmalı, enflasyonla ilgili biraz sorun olduğunu belirterek 'Türkiye'de 'iş beğenmeme' gibi bir durum var.' dedi.

2 Hafta Önce
2022-05-10 13:13:27

TÜİK'in işsizlik verilerine göre, mart ayında işsizlik yüzde 11,5'a yükselirken Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Mahmut Asmalı, ihracatın geliştiği ortamda işsizliğin yüksek olmaması gerektiğini söyleyerek "Türkiye'de 'iş beğenmeme' gibi bir durum var." dedi. Türkiye'de çalışmak isteyen herkese iş olduğunu belirten Asmalı, enflasyon cephesinde biraz sorun olduğunu söyledi.

Bloomberg HT yayınına katılan Asmalı, gıda ve savaş kaynaklı enflasyonun tüm dünyanın sorunu olduğunu belirterek, "Enflasyonda bir miktar yükselme olabileceğini düşünüyoruz ancak kısa süre sonra yavaşlama ve düşme kaydedilir diye bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Fiyatlama yapma konusunda eskiye oranla daha rahat olduklarını ifade eden Asmalı, "Doların 18,5 liraya kadar yükseldiği dönemde hiç fiyatlama yapamıyorduk. Şimdi dolar çok daha stabil. O nedenle fiyatlamayı da çok daha rahat yapıyoruz. Ama şimdi de fiyatlarda opsiyonlama 30-40 günlük sürelerden çok aşağı çekildi. Fiyatlarda geçerlilik süresi dediğimiz şey aşağılara çekildi. Şu anda maksimum 15 günlere çıkmış durumda. Hatta bir haftalık opsiyon tanınıyor." diye konuştu.

ÜCRET ARTIŞI ÇÖZÜM DEĞİL

Asgari ücrete, enflasyonun üstünde bir zam yapıldığını dile getiren Asmalı, fiyatlar arttıkça ücretleri yükseltmenin enflasyonu daha da yukarı çekeceğini dile getirerek, ücretlinin de mağdur edilmemesi gerektiğini, başka bir sosyal yol bulunması gerektiğini dile getirdi.

Asgari ücretin İstanbul ya da Ankara gibi büyük illerde cazip olmayabileceğini belirten Asmalı, "Ama Anadolu'da bu ücretle daha rahat yaşanabilir. Ama buradaki işler de tercih edilmiyor. İhracatın bu kadar geliştiği ortamda, işsizliğin bu kadar olmaması gerekiyor. İşsizliğin daha geri gelmesi gerektiğini düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

YABANCI UYRUKLU İŞÇİLER BU İŞLERDE DAHA FAZLA ÇALIŞIYOR

Asmalı, Türkiye'de çalışmak isteyen herkese iş olduğunu aktararak, "Bizim üyelerimizden gelen duyumlarınız var. Çok eleman arayan ama bulamayan var. Maalesef Türkiye'de iş beğenmeme gibi bir durum var. Emek yoğun işlerde çalışmak istenmiyor. İnsanlar ağır işlerde, emek yoğun işlerde çalışmak istemiyor. Çalışsa da verimli olmuyor. Yabancı uyruklu işçiler bu işlerde daha fazla çalışıyor" ifadelerini kullandı.

.

YORUMLAR (1)

Akçaabatlıselçuk

Şimdi ALMANYADA oranın halkı iş seçiyor TÜRKler bizler yapdıkları ,daha doğrusu yapmadıkları işleri bizler yapıyor ,bir anlat .İŞİN HAKKINI VERİRSEN İŞ SEÇME OLURMU KARDEŞİM .ADAMLAR 8 saati aşağıya düşürüyor Almanya veya başkaları İYİ TAKİP ET.ELEŞTİTRİRKEN İYİ BAKMAK ,SÖYLEMEK ,GÖZLEMLEMEK GEREKİR .Dışardan gelenler Şuanki şartlarda o işi yapıyor DEREYİ GEÇİNCE ODA O PARAYA ÇALIŞMIYOR ,GEÇMİŞ GÖÇ BUNUN ÖRNEĞİ beyefendi

Görüş Bildir Bizimle Paylaş