DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İkinci elde 'yükselen kur' refleksi

Piyasalarda kur hareketi otomotiv sektörünün de reflekslerini yönlendirdi. Döviz kurundaki yükseliş sıfır ve ikinci eli de tetikledi

2 Ay Önce
2021-11-29 19:09:31

Ekonomik konjonktür ne kadar stabil olursa otomotiv fiyatları da stabil seyrederken en küçük bir oynaklıkta otomotivde fiyatlar gaza basıyor.

Özellikle kasım ayı içerisinde Merkez Bankası faizi 100 baz puan aşağı çekerken devamında kurda yaşanan hareketlilik ithalata bağlı sektörleri de hareketlendirdi.Sıfır araç satışlarında ve ikinci el piyasası da bu hareketlilikten payını aldı.Sektör temsilcileri ise yaptıkları değerlendirmelerde sektörde yaşanan sürece dikkati çekerken ikinci el ve sıfır otomotiv alımında vatandaşın yaşadığı handikakaplara vurgu yaptılar.

Onlinede düzenleme yapılmalı

Sıklıkla gündeme gelen spot sıfır kilometre ikinci el araçlarla ilgili de konuşan Otomerkezi.net CEO'su Muhammed Ali Karakaş, "Sıfır kilometre araç bayide satılır. Online ilan platformlarınının sıfır kilometre araç satışını kaldırması adına bir düzenlemeye gitmesi gerekiyor. Aksi takdirde parası en çok olan, elinde en çok otomobil olan fiyatı ve piyasayı belirler, karaborsanın önü alınamaz." şeklinde konuştu.

İkinci elde bekmle-gör dönemi

Son bir aylık süreçte tekrar gündeme oturan ikinci el araç piyasasında, önemli bir etken haline gelen döviz kurunun sıfır kilometre araç fiyatlarına direkt yansıdığını ifade eden Karakaş "Ancak stok problemleri, ikinci elde neredeyse tüm araçların fiyatlarında radikal yükselişlere neden olurken, sadece 23 Kasım 2021 tarihinde, dövizdeki hızlı artışla aynı gün içinde ilan platformlarından ortalama 30 bin aracın ilanı kaldırıldı. İlanını kaldırmayan birçok şirket ve araç sahibi de birkaç saat içinde satış fiyatında yaklaşık yüzde 20 artışa gitti, bu da satış kaygısı güdülmediği, beklemeye geçildiği anlamını taşıyor. Ülke ekonomisindeki gelişmeler, ikinci elde de belirleyici unsur olacak. Şu anda alıcı ve satıcılar tamamen bekle-gör politikası uyguluyor." dedi.

Cebinde parası olan piyasayı belirliyor

Son günlerde basında sıklıkla yer alan "spot sıfır kilometre ikinci el araç" konusuna da değinen Karakaş "Pandeminin başından bu yana dikkat çekmek istediğimiz şey şu; sıfır kilometre araç bayide satılır. Online ilan platformlarınının sıfır kilometre araç satışını kaldırması ve yeni ilanlara müsaade etmemesi adına bir düzenlemeye gitmesi gerekiyor. Aksi takdirde parası en çok olan, elinde en çok otomobil olan fiyatı ve piyasayı belirler, bu karaborsanın önü alınamaz. Bugün hiçbir bayide sıfır araç bulunamazken, ilan platformlarında 2 binden fazla sıfır araç ilanıyla karşılaşmamız durumun ciddiyetini gösteriyor." yorumunu yaptı. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş