DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,5039 ₺

EURO

18,1433 ₺

ALTIN

988,22 ₺

BİST

3.179,99 ₺

Faiz indiriminin enflasyon ve kura etkisi ne olur?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yüzde 13 seviyesine çekti. Faiz indirimi kararını değerlendiren Doç. Dr. Atilla Çifter, “Politika faizinin yüzde 13'e indirilmesi baz etkisi ile enflasyonda beklenen gerilemenin sınırlı olmasına neden olabilir” dedi.

2 Ay Önce
2022-08-19 10:18:32

Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi, Ekonomist Doç. Dr. Atilla Çifter, faiz indirimi kararını değerlendirdi. Karar sonrası dolar kuru 18,10 seviyesinin üzerine çıktığına değinen Doç. Dr. Çifter, Para Politikası Kurulu Karar Metninde faiz indirimi nedeni olarak sanayi üretiminde yakalanan ivmenin ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi olarak gösterildiğini dile getirdi.

“DÖVİZ KURUNDA YUKARI YÖNLÜ RİSK DEVAM EDEBİLİR”

62fe4183470a9b193c70b3ca

Doç. Dr. Atilla Çifter, faiz indirimi kararının hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkelerin faiz artışı yaptığı bir dönemde enflasyon ve döviz kurunda yukarı yönlü risklerinin devam etmesine neden olacağına dikkat çekti. TCMB faiz indirimi ile enflasyon arasında negatif korelasyon bulunduğuna işaret eden Çifter, “Eylül 2021 sonrası faiz indirimi yapılan dönemde TÜFE yüzde 79,60'a, ÜFE ise yüzde 144,61'e ulaşmıştı. Politika faizinin yüzde 13'e indirilmesi baz etkisi ile enflasyonda beklenen gerilemenin sınırlı olmasına neden olabilir” değerlendirmesini yaptı. DHA .

YORUMLAR (4)

Yüksel

2- paradan para kazanma modelinin ortadan kalkması ve üretime dayalı modele geçilmesi lazım.sermaye baronları ülkeler ile savaşıyor. Kalemşörleri kendilerine ezberletinlen ve 80 model ekonomi teorileri üzerinden milleti vurmaya çalışıyor.Enflasyon arz talep ilişkisi üzerinden değerlendirilip ülke kaynaklarının maksimum kullanılması sağlanırsa aşağı yönlü trend seyredebilir. Üretime dayalı değerlendirmeler içermeyen hiçbir ekonomi teorisi bu çağın sorunlarını ifade edemez.

yüksel

3-Sermaye ile emeksermaye ile üretimithalat ile ihracatüretim ile hizmettalep ile arz dengesigibi değerleri yeniden tanımlamalı küresel sermayenin aklından başka özgün bir akılla hareket etmeli ve yeni doktrinler ortaya koymalıyız.

yüksel

faizin dolara etkisi yok hükmünde. Türkiye ye dolar gelmesi için tl nin çok yüksek faizlerle getirili olması lazım. yatırıma etkisi olmayan doların faydası yok.düşük faizli kredi ve yerli üretime odaklanmadıkça refah seviyesi yükseltilemez.dolar düştü dolar kalktı ne anlamı var.ithalatçı firmaların ihracatçı firmaya dönüşmeleri ülke ekonomisine katkıda bulunmaları lazım. Sermaye bloklarından ithalatçı kısmı kendi ekonomistlerini konuşturup faiz basısı kurmaya çalışıyorlar. Onların içi ancak türk lirasından vaz geçtiğimiz zaman rahatlar.

yüksel

4-bize dayatılan ezber klişeleşmiş teoriler veya söylemler ile değil sürekli yenilenen ve canlı dinamik yaşayan büyüyen ekonomik modeller üzerine düşünmek lazım. Batı bizi dar bir kalıp içinde tutmaya çalışıyor.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş