DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Yunusları ve balinaları tek lokmada çiğnedi: Devasa bir deniz canlısı türü keşfedildi

Kanada’da yapılan yeni bir çalışmaya göre, yunus ve balina gibi büyük hayvanları tek lokmada çiğneyebilen sivri dişlere sahip olan devasa bir canavar, 130 milyon yıl önce bugünkü Kolombiya'nın sığ sularında yüzdü. Bilim insanlarına göre, yeni keşfedilen tür, deniz canlıların gelişimine dair tarihsel bilgilere ışık tutuyor.

2 Ay Önce
2021-12-02 08:06:00

Kanada'da yer alan McGill Üniversitesi'nden araştırmacılar, 1970'lerde Kolombiya'nın Boyacá bölümünde Villa de Leyva yakınlarında ortaya çıkarılan fosilleşmiş kalıntıları yeniden analiz etti.

ZDbKD_4Dk0-v_RwN6vMl6w

Fosilin son derece iyi bir şekilde korunmuş 1 metre uzunluğunda bir kafatasına sahip olduğu belirtilirken, türün daha önce 250-90 milyon yıl önce yaşayan ihtiyozor sınıfına ait olduğu belirtildi.

r8FyuI5ink-riyM5Gplq9Q

DAHA ÖNCE TANIMLANMAMIŞTI

Bugün Bogota'daki Kolombiya Ulusal Jeoloji Müzesi'nde bulunan kafatası üzerinde yapılan yeni araştırma, ise kafatasının daha önce tanımlanmayan yeni bir cins olan 'Kyhytysuka'ya ait olduğunu ortaya çıkardı.

R-wUhRP2qEmXNlJKykB8hg

BİLİMSEL ARAŞTIRMALARA ÖNEMLİ KATKILARDA BULUNACAK

Ekibin söylediğine göre, keşif, ihtiyozor aile ağacına ve üyelerinin nasıl evrimleştiğine dair bilimsel anlayışı iyileştirmeye önemli katkılarda bulunacak.

s-0wJEDGS0-WAqwgxijmQA

Bununla birlikte, fosil hakıındaki çalışma, Kanada'nın McGill Üniversitesi'nden omurgalı paleontolog Hans Larsson ve meslektaşları tarafından üstlenildi.

6SX4QTEHCUW8RxTUexjWBA

DİŞLERİ BÜYÜK HAYVANLARI AVLAMAK İÇİN EVRİMLEŞTİ

Prof. Dr. Larsson, "Bu hayvan, büyük avları yemesine izin veren benzersiz bir diş yapısı geliştirdi. Diğer iktiyozorların küçük avlarla beslenmek için küçük, eşit boyutta dişleri varken, bu yeni tür, büyük balıklar ve diğer deniz sürüngenleri gibi büyük avlarını çiğneyebilmek için diş boyutlarını ve aralıklarını değiştirdi” dedi.

rkrE7-kTBEytVaC6HsnfMw

Diğer taraftan, Kyhytysuka'nın arka dişleri kısa ve sağlamdı, bu da onların avı ezmek için kullanıldığını düşündürdü. Araştırmacıların bildirdiğine göre, beyin kasası ve kafatası kemiği arasındaki güçlendirilmiş bağlantı, artan bir ısırma kuvvetine işaret ediyor.

gc5t1lEWpUumihxfe4qsBQ

Ayrıca, ekibin analizi deniz sürüngeninin çenelerini çok fazla yan yana hareket ettiremeyecek olmasına rağmen, ağzını 75 derecelik devasa bir açıyla açabileceğini ve bunun çok büyük bir avı yutmasına izin vereceğini gösterdi.

Daha önce McGill'den ama şimdi Stuttgart Devlet Doğa Tarihi Müzesi'nde görev yapan makale yazarı ve paleontolog Erin Maxwell, “Bu hayvanı diğer Jura ve Kretase iktiyozorlarıyla karşılaştırdık ve yeni bir tür tanımlayabildik. "Bu, ihtiyozorların evrim ağacını sarsıyor ve nasıl evrimleştiklerine dair yeni fikirleri test etmemize olanak tanıyor” dedi.

rTQcwoyzNEikPVGNI_j_fA

Çalışmanın tüm bulguları Journal of Systematic Paleontology adlı bilimsel dergide yayımlandı.

Kaynak: ntv.com.tr

  .

YORUMLAR (10)

Hotb n

Bu kadar evrimlesmemis türlerin bir arada olduğu yorumlarin içinde birşey soylem k cahilce kalır...

ilim

modern robotlarda artik inkar ediyor ve kendilerininde evrimnin bir sonucu olarak ortaya ciktiklarini idia etmeya basladilar.

Realist

Bilime inanmayan insanın topluma ve dünya'ya hicbir yararı olamaz

Trabzon lu

Bir balık kadar olamıyormusunuz ey evrimciler. ...Balık su ortamında hiçbir yardım almadan kendini geliştirmiş yemek istediğini yemiş. ..Sizler devasa teknolojinize imkanlarınıza çalışmalarınıza karşılık kendinizi geliştiremediniz bir hücre bile yapmadınız tıpkı garibim keçilerin Zürafa olamaması gibi....Bilimsel kılıflı ideolojik masallara devam. ..

Ali can

Evrim teorisine sallayan az gelismisler guya bunun tanrisal bir iradeye saldiran bir gorus oldugundan hareket ettigini soyluyor. Bu parlak kadakalarin gozardi ettigi sey teoriyi ortaya atan adamin bir rahip oldugu.. bunu bir tarafa birakalim, evrim bence evreni var eden iradenin bunu ne amacla yaptiginin birisaretidir. Gelisim, daima gelusim... bu sadece canlilar alemiyle de sinirli degil, her zerre gelisme talimatiyla var edildi.. ama bahsettigim kisiler bu emir disinda..

Smirnios

Evrim, biyolojik yaşamın dili. Milyonlarca yıl değişim, değişmeyen tek dinamik oldu. Kayıp halkalar tamamlandıkça nesnel sonuçlar belirginleşiyor.

Kazim şahin

Peki her şey evrildi diyelim yoktan kim yarattı toz ve gaz bulutundan kainat yaratılırken herşey müthiş bir ekosistem içerisinde hareket ererken bu sistemi kim yarattı inkar kendini inkar etmektir kanıt ararsan kendine bak herşeyinle bütün sisteminle Allahi c.c Kanıtlıyorsun Akılda bir kanıttır O zaman çalıştır.

Mustuk efendi

Akilsizligi bilim diye yutturmaya calisiyorlar .evrim diye kuru sıkı atanlara sormak lazım ; bu evrim nerde duracak ,madem canlılar kendi kendilerine evrimlesmeye karar verebiliyorlar Olumsuzluge evrilsinler

yüksel

Evrimci bakış.... Canlılar kendilerini nasıl değiştirir onu anlayamıyorum. Yaratıcının varlığını kabul etmemek adına kendi kendine yaptı mantığı öne sürülüyor. Akılsız varlıklar ya da hücreler bu işi nasıl yapabilir. Materyalci bakış herşeyi açıklarken; 1-'kendi kendine yaratılmış ya da kendi kendini yaratmış'2-'sebepler yaratmış' ya da3-'tabiat yaratmış' dan başka tezler üzerine bakmazlar.Risale-i Nur gibi eserler materyalistlerin bu tezlerini Tabiat Risalesi ile çürütmüştür. Maddeyi inkar edenler de ayrı bir facia...

Keyhüsrev

Bu müthiş düzeni ve sayısız canlıyı yaratan yer ve göğün mutlak sahibi yüce Allaha inanmayanlara yazıklar olsun

Görüş Bildir Bizimle Paylaş