DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

17,9661 ₺

EURO

18,3261 ₺

ALTIN

1.029,53 ₺

BİST

2.871,54 ₺

'Yunanistan, Türk SİHA'larına karşı adalara İsrail yapımı anti-drone sistemleri yerleştirdi'

Yunan basını, Bayraktar TB-2 ya da ANKA-S SİHA'larına karşı Atina hükümetinin Ege'deki adalara ve ve kritik diğer noktalara anti-drone sistemleri yerleştirdiğini yazdı.

2 Ay Önce
2022-07-03 08:52:00

Kathimerini gazetesinin haberine göre hükümet, Bayraktar TB-2 ya da ANKA-S SİHA'larına karşı adalara iki ay önce İsrail yapımı drone-savar sistemlerini gizlilik içinde yerleştirmeye başladı.

Gazeteye göre savunma sistemlerinin yerleştirilmesinin amacı, bölge semalarında uçan insansız hava araçlarına jamming uygulamak suretiyle misyonlarını yerine getirmeyi önlemek.

Programın büyük bir gizlilik içinde yürütüldüğü ancak son günlerde basına sızması nedeniyle hükümetin rahatsızlık duyduğunu yazıldı.

Öte yandan pazartesi günü, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'e 400 milyon euroya mal olacak 3 Amerikan yapımı MQ-3 Reaper insansız hava aracının alınması teklifi sunulacak. Yunanistan daha önce İsrail'den Heron insansız araçları kiralamıştı. Heron'lar halihazırda Yunanistan'da operasyonel durumda bulunuyor.

Yunan basını, korvet alımı ile ilgili tekliflerin alındığı ve pazartesi günü Başbakan Miçotakis'e sunulacağını aktardı.

Buna göre hükümet, Fransa'dan Gowind, İtalya yapımı FCX-30 Doha, Hollanda'dan Sigma ve İngiliz yapımı Arrowhead 140 fırkateyn tekliflerini değerlendirecek.

Kaynak: Euronews Türkçe

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş