DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Stoltenberg'den Çin'i kızdıracak açıklama

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO zirvesinden önce açıklamalarda bulunan Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, gündemlerindeki en önemli konulardan birinin Çin olacağını söyledi. Stoltenberg, 'Yükselen Çin'e ortak yanıt vermeliyiz' dedi.

2 Ay Önce
2021-06-14 15:29:56

NATO üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı zirve, Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO karargahında başladı. 

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, zirve öncesi yaptığı açıklamada, gündemlerindeki en önemli konulardan birinin Çin olacağını söyledi. Stoltenberg, "Yükselen Çin'e ortak yanıt vermeliyiz" dedi.

"Çin ile yeni bir Soğuk Savaş'a girmiyoruz ve Çin bizim hasmımız, düşmanımız değil" diyen Stoltengerg, buna karşılık ittifak olarak Çin'in güvenlikleri açısından oluşturduğu risklerle ilgili olarak beraber adım atmaları gerektiğini söyledi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Stoltenberg, Çin'in ekonomik, askeri ve teknolojik kapasite bakımından NATO'ya yaklaştığını da belirtti.

Bugünkü zirvenin "ittifak için yeni bir sayfa açacağını" vurgulayan Stoltenberg bir diğer önemli gündem maddesinin de Rusya olacağını belirtti.

Stoltenberg, "Moskova'nın saldırgan tutumunun devam etmesi" nedeniyle Rusya ile ilişkilerin Soğuk Savaş sonrası en düşük düzeyde olduğunu vurguladı.

'Biden'la çalışmayı dört gözle bekliyoruz'

NATO Genel Sekreteri, ABD Başkanı Joe Biden'la birlikte çalışmayı dört gözle beklediklerini söyledi.
Biden, göreve seçilmesi sonrası ilk kez NATO Zirvesi'ne katılıyor.
İttifakın Biden'ın selefi Donald Trump'la ilişkileri inişli çıkışlı bir çizgi izlemişti.
İkinci Dünya Savaşı sonrası Sovyetler Birliği'nin etkisinin yayılmasına karşı 12 ülkenin bir araya gelmesiyle oluşturulan NATO, Soğuk Savaş sonrası da Avrupa ve Kuzey Amerika'dan 30 üyesiyle hala güçlü bir siyasi ve askeri ittifak.
Çin ve Rusya'yla ilişkilerin yanı sıra, siber-güvenlik ve Afganistan'daki NATO birliklerinin geri çekilişi de liderlerin zirvede ele alacağı konular olacak.

NATO liderlerinin bugünkü zirve sonrası yayımlayacakları bildiride Çin'in yükselişini, "güvenlik riski yaratan bir sorun" olarak tanımlamaları bekleniyor.

Çin'in askeri kapasitesinin artması NATO'yu giderek daha çok kaygılandırıyor.

İttifak Çin'in son yıllarda Afrika'daki etki ve faaliyetinin artmasından, askeri üsler kurmasından ve Rusya ile ortak askeri tatbikatlar yapmasından rahatsız.

G7 liderleri de Çin'i eleştirmişti

İngiltere'de bir araya gelen sanayileşmiş ülkeler grubu G7'nin liderleri de Çin'i eleştirmişlerdi.

G7 liderleri Çin'i insan hakları ihlalleri iddiaları nedneiyle kınamış, ülkede Covid-19 salgınının nasıl başladığının şeffaf bir şekilde araştırılmasını talep etmişlerdi.

Çin'in İngiltere'deki büyükelçisi ise sonuç bildirgesinin "yalanlar, söylentiler ve temelsiz suçlamalara" dayandığını söyleyerek G7 liderlerine tepki göstermişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş