DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4191 ₺

EURO

17,8508 ₺

ALTIN

973,15 ₺

BİST

3.281,61 ₺

Rusya: Türkiye'nin ŞİÖ’ye üye olması için NATO'dan çıkması lazım

Rusya'nın ŞİÖ Özel Temsilcisi Bahtiyar Hakimov, Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’ne girmesi için NATO üyesi olmaması gerektiğini söyledi.

5 Gün Önce
2022-09-20 13:35:51

Rusya Devlet Başkanlığı Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Özel Temsilcisi Bahtiyar Hakimov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ankara'nın amacı ŞİÖ üyeliğidir" açıklamasını değerlendirdi.

Sputnik'e konuşan Hakimov, Türkiye'nin ŞİÖ çalışmalarında uzun süredir diyalog partneri olarak yer aldığını ve rekabetçi faaliyetlere katıldığını belirtti. Hakimov, "Eğer başvuru gelirse, dikkatli bir şekilde ele alınacak. Şu anda başvuru yok" açıklamasını yaptı.

'TÜRKİYE RUSYA'YI DÜŞMAN İLAN EDEN NATO'NUN ÜYESİ'

Hakimov, Türkiye'nin ŞİÖ'ye girmesi için bir dizi kriteri karşılaması ve NATO üyesi olmaması gerektiğini belirtti.

"Yeni üyelerin kabulüyle ilgili bir dizi kriterin yer aldığı yönetmeliğimiz var. Bu kriterler arasında Avrasya bölgesinde bulunulması, ŞİÖ üye ülkeleriyle aktif diplomatik ve ticari-ekonomik ilişkilerin, kültürel bağların bulunması, ŞİÖ ülkeleriyle çatışma halinde olunmaması, harici çatışmalara dahil olunmaması, BM Güvenlik Konseyi yaptırımları bulunmaması ve ayrıca ŞİÖ üyelerine düşman olan veya onların aleyhine hareket eden faaliyetlerde ve bloklarda bulunulmaması yer alıyor" diyen Hakimov, Türkiye'nin Rusya'yı bir numaralı düşman ilan eden NATO'nun üyesi olduğunu söyledi.

Hakimov, Türkiye ile ŞİÖ'yü birbirine bağlayan tüm olumlu hususların yanında dikkatle incelenmesi gereken faktörler de bulunduğunu söyledi.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş