DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Rus medyası: Erdoğan kimseden korkmuyor, 5 nükleer güce saldırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrika turu Fransa medyasının ardından Rus medyasında da geniş yer buldu. Erdoğan'ın politikalarından övgüyle bahseden Rus medyasında 'Beş nükleer güce saldırdı. Kendi projesi olduğu için kimseden korkmuyor' ifadelerini kullandı.

2 Ay Önce
2021-10-20 17:19:57

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaret ettiği Angola Meclisi'nde yaptığı konuşmadaki sözleri dünya basınında gündem oldu. Erdoğan'ın "İnsanlığın kaderi 2. Dünya Savaşı'nın galibi bir avuç ülkenin insafına bırakılamaz" sözlerine geniş yer ayıran Rus basını, Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Beş nükleer güce saldırdı. Kendi projesi olduğu için kimseden korkmuyor" manşeti attı. Fransız medyası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sözlerini manşetten vermişti.

Erdoğan'ın Afrika turu dikkatle izlendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika turu kapsamında 17 Ekim'den bu yana kıta ülkelerinde temaslarda bulunuyor. Angola, Togo ve Nijerya ziyaretleriyle Afrika'daki 54 ülkeden 30'unu ziyaret etmiş olan Erdoğan'ın temasları ve yaptığı açıklamalar, başta Avrupa devletleri olmak üzere dikkatle takip edildi.

"Türkiye meydan okuyor"

Fransız medyası Türkiye'nin son 20 yılda Afrika'da büyük başarıya imza attığını ve önemli güç konumuna yükseldiğini itiraf ederken, Rus medyası da çeşitli yorumlara yer verdiği haberlerinde Türkiye'nin meydan okuduğunu vurguladı.

"5 nükleer güce saldırdı"

Rus televizyon kanalı Tsargrad, "Erdoğan 5 nükleer güce saldırdı" başlıklı bir haber yayımladı. Haberde şu ifadeler dikkat çekti: "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İkinci Dünya Savaşı'nın başlıca galiplerine meydan okudu. 'Dünyanın beşten büyük olduğunu' ve 'Bir avuç kazananın' insanlığın kaderini belirlememesi gerektiğini söyledi. Cesur. Beş nükleer güce saldırdı. Kendi projesi olduğu için kimseden korkmuyor. Erdoğan'ın kendi fikri var. Bu fikrin uygulanmasına adım adım gidiyor."

"5'liyi köşeye sıkıştırmakla tehdit etti"

Rus haber ajansı RIA Novosti ise haberinin başlığında "Erdoğan dünyanın nasıl çalıştığıyla neden bu kadar ilgileniyor?" sorusuna yer vererek yorumu aktardı: “Moskova da değişikliklerden yana ama Erdoğan'ın açıklamaları Rus politikacıları şaşırttı. Erdoğan, "yeri doldurulamaz 5'liyi köşeye sıkıştırmakla" tehdit etti. Türkiye'nin tutumu, Soğuk Savaş'tan sonra dünyanın önemli ölçüde değiştiği ve artık İslam ülkelerini, Brezilya'yı, Hindistan'ı görmezden gelmenin mümkün olmadığı gerçeğine dayanıyor.”

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş