DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

NATO'dan kritik iddia: Rusya'nın on binlerce askeri hala Ukrayna sınırında

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın on binlerce askerinin hala bölgede bulunduğunu iddia etti.

07.05.2021 00:25:21

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel'de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) savunma bakanlarının toplantısına gelirken yaptığı açıklamada, bakanlarla Rusya, Ukrayna ve Afganistan gibi konuları görüşeceklerini bildirdi.

Rusya'nın Ukrayna civarında geçen haftalarda 'ciddi miktarda askeri yığınak yaptığını' iddia eden Stoltenberg, "Rus askerlerinin sayısında bir miktar azalma gördük ancak on binlercesi hala duruyor. Rusya'nın çok sayıda silahı ve askeri malzemeyi burada tuttuğunu görüyoruz" dedi.

Stoltenberg, Rusya'nın Karadeniz'de bazı kısıtlamalar yaptığını, Kerç Boğazı'ndan Azak Denizi'ne girişi kısıtladığını söyleyerek "NATO bu nedenle ihtiyatlı olmak ve gelişmeleri yakından takip etmek zorunda" diye konuştu.

Stoltenberg, AB'nin Yapılandırılmış Daimi İş Birliği (PESCO) olarak adlandırılan ortak savunma projelerine AB üyesi olmayan üçüncü ülkelerin dahil olması çerçevesinde ABD, Kanada ve Norveç'in davet edilmesini de değerlendirdi.

Bu üç ülkenin PESCO kapsamındaki 'Askeri Mobilite' projesine dahil olmasını memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayan Stoltenberg, AB üyesi olmayan NATO müttefiklerinin Avrupa'nın korunması ve savunmasında önemli rol oynadığına işaret etti.

Stoltenberg, NATO'nun Romanya'da devam eden 'Steadfast Defender 2021' tatbikatına atıf yaparak tatbikat kapsamında NATO askerlerinin Avrupa genelinde hızlı sevk edilmesi için İngiltere, ABD ve Türkiye gibi AB üyesi olmayan ülkelerden askerlerin de görev aldığını söyledi.

AB'nin PESCO kapsamındaki 'Askeri Mobilite' projesi, askeri personel ve ekipmanın AB genelinde demir yolu, kara yolu, hava yolu veya deniz yoluyla hızlı ve hatasız sevk edilmesini sağlayacak stratejik bir platform olarak tanımlanıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş