DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

400 yıllık gelenek: Atlar ateş üzerinden atlatıldı

İspanya'nın Avila kentinin San Bartolome de Pinares köyünde atlar 'kötü ruhlardan arındırılmak' için ateş üzerinden atlatıldı. Ateşin üzerinden geçirilen atların acı çektiğini savunan hayvan hakları dernekleri ise bu geleneğin kaldırılmasını talep ediyor.

4 Ay Önce
2022-01-17 09:20:47

İspanya'nın orta bölgesindeki Avila kentinin San Bartolome de Pinares köyünde, 18. yüzyıldan kalma "Las Luminarias" geleneği kapsamında atlar "kötü ruhlardan arındırılmak" için ateşin üzerinden atlatıldı.

D7uUGoWv6kSAjQl28XHfPA

Katolik dini inanışına göre hayvanları koruduğu kabul edilen Aziz Anton anısına 16 Ocak gecesi yapılan etkinliğe, soğuk hava ve Covid-19 salgınındaki vaka artışlarına rağmen katılımın yüksek olduğu görüldü.

scimNnhOXEupbVkZudAn_g

Geçen yıl Covid-19'dan dolayı iptal edilen, bu yıl yeniden gerçekleştirilen Las Luminarias, hava karardıktan sonra köydeki kilisenin çanlarının çalmasıyla başladı.

dUK4u_n810OUsca7njyxEg

İlk olarak kilisesinin papazına atlarını kutsatan bölge halkı daha sonra kasabada turlayarak, atları gece boyunca sokaklarda yakılan ateşlerin üzerinden atlattı.

1qmpg6PRL0Gu6Zz7WO1ibA

Dumanın atları kötü ruhlardan arındırdığına ve sağlıklı bir yıl geçirmelerini sağladığına inanan köylüler, daha fazla duman olması amacıyla ateşi yakarken yaş ağaç dalları kullandı.

84UTTBvKu0qfSq0b4DNzkQ

Bölgede 18. yüzyılda görülen salgında çok sayıda hayvanın telef olmasının ardından başlayan "La Luminarias" geleneği, nüfusu sadece 521 olan San Bartolome de Pinares köyüne ulusal ve uluslararası alanda tanınmışlık sağladı.

dAjMivkY6EOirJM3_Xdf_w

Hayvan hakları dernekleri ise ateşin üzerinden geçirilen atların acı çektiğini savunarak, bu geleneğin kaldırılmasını talep ediyor.

2tE6iAl6PEmq1dRAkizVLA

Kaynak: ntv.com.tr

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş