DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Zonguldak'ta 'Roman Çalıştayı'

Zonguldak'ta 'Roman Çalıştayı'

7 Yıl Önce
2015-05-29 19:34:16
Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) ve Zonguldak Valiliği işbirliğiyle gerçekleştirilen ve Zonguldak bölgesinde yaşayan Romanların yaşamlarının araştırıldığı projenin ilk bölümü olan "Roman Çalıştayı" sona erdi.

Dün üniversitenin Prof. Dr. Arif Amirov Konferans Salonu'nda başlayan ve 120 Roman vatandaşla yapılan görüşmelerin değerlendirildiği, bugün sona eren çalıştayda, Romanların dışlanma ve damgalanma sorunlarıyla ilgili üniversiteler, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının strateji geliştirmesi konusunda görüş belirtildi.

Çalıştayın sonuç bildirgesinde, yapılan çalışmaların ve sunumların sonuçları değerlendirildiğinde ele alınan grubun, sahip olduğu sosyal özelliklerine bağlı olarak dışlanmışlık ve yoksulluk temalarının ön plana çıktığının görüldüğü belirtildi.

Roman vatandaşların Türkiye'nin bir parçası olduğu ifade edilen bildirgede, şunlar kaydedildi:

"Bu ülkenin bir parçası olduğu, dışlanma ve damgalanma konusunda başta üniversiteler olmak üzere kamu idarelerinin ve sosyal politika geliştiren sivil toplum kuruluşlarının konuya daha fazla ilgi göstermesi gerekir. Roman Araştırma Merkezlerinin hem akademik hem de stratejik bilgi üretimine uygun yapılandırılması, Roman araştırmalarında teorik ve kavramsal sorunların belirlediği sınırlılıklar karşısında yeni araçların üretilmesi, toplumdaki kültürel çeşitliliğe saygı gösterilmesi, farklılıklarımızı kabul ederek ortak paydalarımızı, değerlerimizi de göstermek gerektiği görüşleri üzerinde durulmuştur."

- Toplumun yanlış Roman algısı konusunda bilinçlendirilmesi

Romanların her türlü dışlanma ve ayrımcılığın ortadan kaldırılması, yaşam koşullarının iyileştirilerek sosyo-ekonomik sorunların giderilmesi vurgulanan bildirgede, "Kültürel yapılarının korunması ve yaşadıkları muhitlerin altyapısının iyileştirilmesi, eğitim olanaklarından aktif yararlanmaları ve bu konuda yaşanan sorunların giderilmesi, sorunların çözümünde uygun sosyal politikaların üretilmesi, mevcut uygulamaların yanında alternatif çözüm önerilerinin tespit edilmesi, toplumun yanlış Roman algısı konusunda bilinçlendirilmesi, daha yoksul ve dezaavantajlı olanların problemlerine öncelik verilmesi gerekir" ifadelerine yer verildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

h yilmaz

mutlu olmak istiyordum. bu yazi ile oldum şükür..tuttugu tarafinda noksanini konusan Particilikden arinmis gercek gazetecilerin cok olmasi dilegi ve vesilesi ile bu yilki takintimida ilan ediyorum..gazeteci particilik yapmasin.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş