DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Ziraat Katılım Bankası açılış töreni

Ziraat Katılım Bankası açılış töreni

7 Yıl Önce
2015-05-29 12:53:23
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "kendilerini Mursi'nin akıbetiyle tehdit eden gazetenin, geçen yıl da Ziraat Bankası New York Şubesi'ni itibarsız hale getirmeye çalıştığını" belirterek, "Olağan, mutat bir denetimi 'Amerika'dan Ziraat Bankası'na büyük darbe' manşetleriyle ve adeta sevinçle verdiler. Gafleti tembihle, cehaleti talimle çözebilirsiniz ancak ihanetin ilacı yoktur" dedi.

Erdoğan, Eminönü'ndeki Ziraat Katılım Bankası'nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye huzur, istikrar ve güven ortamının 78 milyon vatandaşın geleceğe ilişkin umutlarını artırdığını, ancak bazılarının, yüksek faizden rant elde eden tefecilerin, kaos ortamından, gerilimden, belirsizlikten, gençlerin canından, şehitlerin kanından rant sağlayanların bu ortamdan çok ciddi şekilde rahatsız olduğunu söyledi.

Yeni Türkiye'nin halkın ümidi olurken bazılarının da kabusu haline geldiğini dile getiren Erdoğan, "Allah vermesin Türkiye'yi düşman işgal etse önce bu ülkenin milli kurumlarına, stratejik kuruluşlarına bunlar adeta saldırır hale geldiler. Bunlar da meslek edindiler bu durumu adeta. Milli İstihbarat Teşkilatımıza, milli bankalarımıza, milli projelerimize saldırdılar. Gezi olaylarında ekonomiyi durdurma çağrısı yaptılar. Biliyorsunuz, paralel ihanet çetesinin 17-25 Aralık darbe sürecinde hedef aldığı kurumlardan biri de kamu bankalarımızdı" diye konuştu.

- "Ziraat Bankamız millete hizmet yolunda kararlılıkla yürüyor"

Ziraat Bankası'na olmadık iftiralar ve çamurlar atıldığını, Halk Bankası'na aynı şeylerin yapıldığını ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugün bizi Mursi'nin akıbetiyle tehdit eden gazete, geçen yıl da Ziraat Bankası New York Şubesi'ni itibarsız hale getirmeye çalışıyordu. Olağan, mutat bir denetimi 'Amerika'dan Ziraat Bankası'na büyük darbe' manşetleriyle ve adeta sevinçle verdiler. Gafleti tembihle, cehaleti talimle çözebilirsiniz ancak ihanetin ilacı yoktur. Milletimiz bunların gerçek yüzünü görüyor. Bunların yalanlarına da asla itibar etmiyor. Onlar saldırdıkça Ziraat Bankası gibi kurumlarımıza milletimiz daha güçlü şekilde sahip çıktı. Eski Türkiye artıklarının saldırılarına rağmen Ziraat Bankamız millete hizmet yolunda kararlılıkla yürüyor. Bankamız bilançosunu büyütmek için ihtiyaç duyduğu kaynakların çeşitlendirilmesine önemli mesafeler kaydetti. Güçlü mevduat tabanının yanı sıra yurtdışından temin ettiği fonlarla reel sektörün finansmanı konusundaki kabiliyetini artırdı. Az önce genel müdürümüz de ve katılımın genel müdürüyle onu da söyledim. 'Dedim ki yani şu çalışmayı da bir an önce yapmakta fayda var. Bence Ziraat tekafül (İslami sigorta) de kursun. Bu adımı atmasında büyük fayda var. Çünkü bu anlamda atılacak bir adımla da bu alanda ilk Ziraat Bankası'nın veya Ziraat Katılım'ın olması anlamlıdır. Ziraat Finans Grubu'yla ilgili çalışmaların kısa sürede neticeleneceğine inanıyorum."

Erdoğan, 152 yıl önce ülkenin ve milletin sömürüldüğü bir ortamda ilk milli banka olarak kurulan Ziraat Bankası'nın şimdi de tarihi bir adım attığını belirterek, bunu süratle Halk Katılımın ve Vakıf Katılımın devam ettirmesi ve bitirmesi, üç kamu bankasının bu alanda yer alması gerektiğini vurguladı.

- 2023'te 500 şube olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ziraat Katılım Bankası'nın Hazine tarafından 675 milyon lira sermayeyle kurulduğunu belirterek, bankanın 6 ay gibi çok kısa sürede hayata geçirildiğini söyledi.

Eminönü'ndeki ilk şubeyi kısa sürede yenilerinin takip edeceğine ve yıl sonundaki 20 şube hedefine süratle ulaşılacağına inandığını vurgulayan Erdoğan, önümüzdeki yıl 50, 2018'de 170 ve 2023'te 500 şubeye ulaşması planlanan katılım bankasının, örnek ve öncü bir kuruluş olarak yoluna devam etmesi dileğinde bulundu.

Ziraat Katılım Bankası'nın, katılım bankalarının finans sektöründeki yüzde 5'lik payına ortak olma amacıyla kurulmadığına vurgu yapan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Amaç, bu sektörün büyümesine katkı sağlamak olmalıdır. Bilhassa yurtdışında yatırım imkanları arayan, faizsiz bankacılık fonlarının ülkemize çekilmesi hedeflenmektedir. Batı'da 2007'de başlayan finans krizi, katılım bankacılığını güçlü bir alternatif olarak öne çıkardı. Ülkemizde de bilhassa faiz konusunda hassasiyeti olan vatandaşlarımıza katılım bankaları önemli bir alternatif hizmet sunuyor. Katılım bankaları, faiz yerine ortaklığa dayanan iş modelleriyle esnaf ve sanatkarlarımızın önüne yeni ufuklar açıyor. İstanbul'un finans merkezi olması için var gücümüzle çalışıyoruz. Bugün örneğin Londra, faizsiz bankacılığın önemli bir merkezi konumunda. Neden Londra olsun İstanbul olmasın? Bu işin çoktan İstanbul tarafından organizesi ve bir çekim alanı haline getirilmesi gerekiyordu. Bu, bizim bir eksiğimizdir. Bunu başarmamız lazım. İstanbul bu alanda hak ettiği yeri almalıdır. Komşularımız, yakın coğrafyamız, bölgemizdeki yatırımcılar böyle bir arayışın içindeler. Bu fırsatı layıkıyla değerlendirmeliyiz, diye düşünüyorum. Bunun için hedeflerimizi yüksek tutmamız gerekiyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katılım bankacılığının sektördeki payının yüzde 5 düzeyinde olduğunu belirterek, "Bu payı 2023 yılında yüzde 15'e hatta yüzde 20'ye çıkarmalıyız. Belki daha ileri. Ben bu alanda gerçekten sektörün içinde olanlara güveniyorum. Ziraat Bankası'nın finans sektöründe üstlendiği öncü rol sebebiyle katılım bankacılığı alanında da başarılı olacağına yürekten inanıyorum. Bu güzel hizmetin hayata geçmesinde emeği geçen Sayın Başbakan Yardımcımız ve Genel Müdürümüz başta olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Ziraat Katılım Bankası'nın ülkemiz, milletimiz ve bölgemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum" diye konuştu.

- Törenden notlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından yürüyerek, açılışını yapacağı Ziraat Katılım Bankası Genel Müdürlük binasına geldi. Vatandaşların yoğun sevgi gösterisine bulunduğu Erdoğan, kendilerine el sallayarak karşılık verdi, bazılarıyla tokalaştı. Erdoğan, bazı çocukları severek, oyuncak hediye etti.

Vatandaşlar zaman zaman "Recep Tayyip Erdoğan" ve "Dik dur eğilme bu millet seninle" sloganları attı.

Erdoğan ardından, protokol üyeleriyle diğer kamu bankalarının da katılım bankacılığındaki yerini almasını beklediğini belirtip, hayırlı olsun temennisinde bulunduktan sonra açılış kurdelesini kesti. Erdoğan ardından binayı gezdi.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a konuşmasının ardından, ebru sanatıyla yapılmış lale desenlerinin bulunduğu tablo hediye etti.

Törene, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de katıldı.

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş