DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Zeytin Dalı Harekatı'nda 899 terörist etkisiz hale getirildi

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında şu ana kadar en az 899 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi- Harekatın başından itibaren Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından terör örgütlerine ait 538 hedef imha edildi

03.02.2018 21:34:22
Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) Zeytin Dalı Harekatı kapsamında şu ana kadar en az 899 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan haftalık bilgilendirmede, Suriye'nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek, dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere 20 Ocak saat 17.00'den itibaren "Zeytin Dalı Harekatı"nın başladığı hatırlatıldı.

Harekatın Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) terörle mücadeleye yönelik kararları ve Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi'nin 51'inci maddesinde yer alan "meşru müdafaa hakkı" çerçevesinde, Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edildiği aktarılan bilgilendirmede, harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereçlerin hedef alındığı, sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyetin gösterildiği belirtildi.

Aynı zamanda harekatın başlangıcından itibaren, harekat alanında bulunan dini ve kültürel yapılar, tarihi eserler ve arkeolojik kalıntılar ile kamu yararına faaliyet gösteren tesislerin de kesinlikle TSK unsurlarının hedefleri arasında bulunmadığı ifade edildi.

Hava Kuvvetleri tarafından, uluslararası hukuk ve anlaşmalarca yasaklanmış mühimmatın kullanılmadığına dikkati çekilen bilgilendirmede, bu tür mühimmatın TSK envanterinde bulunmadığı, kara ateş destek vasıtalarının da aynı esaslarla hareket ettiği bilgisi verildi.

Yapılan bilgilendirmeye göre, harekatın başlangıcından itibaren Hava Kuvvetlerine ait uçaklar tarafından PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütüne ait 538 hedef imha edildi. Harekat kapsamında, şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre en az 899 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi.

Bilgilendirmede, terör örgütü mensupları ile girilen çatışmalarda bugüne kadar TSK mensubu 13 askerin şehit olduğu, 57 askerin de yaralandığı bildirilerek, yaralıların hayati tehlikesinin bulunmadığı kaydedildi.

Hava harekatı ve kara ateş destek vasıtaları ile desteklenen kara harekatının planlandığı şekilde başarıyla devam ettiği belirtilerek, Zeytin Dalı Harekatı'nın bölgede barış ve istikrarı sağlamak üzere tüm teröristlere karşı, ahlaki değerler ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde azim ve kararlılıkla sürdürüldüğü ifade edildi.

- Hatay, Şırnak ve Irak'ın kuzeyinde 67 terörist etkisiz hale getirildi

Bilgilendirmeye göre, TSK tarafından 26 Ocak â€" 03 Şubat tarihlerinde PKK/KCK terör örgütünün barınma alanı ve yurt içine geçiş güzergahı olarak kullandığı Hatay ve Şırnak ile Irak'ın kuzeyinde yürütülen orta ve küçük çaplı operasyonlara aralıksız devam ediliyor.

Operasyonlarda 2'si lider kadroda olmak üzere 67 terörist etkisiz hale getirilirken, 4 piyade tüfeği, bir RPG-7 roketatar, 2 tabanca olmak üzere 7 hafif silah, 2 kilogram amonyum nitrat, 7 kilogram tahrip kalıbı, bin 200 kilogram C-4 patlayıcı madde, 517 çeşitli cins ve çapta hafif silah mühimmatı, 4 el bombası, 4 RPG-7 roketatar sevk fişeği, 14 şarjör, bir gece görüş dürbünü, bir el telsizi ile 12 el yapımı patlayıcı (EYP) yapımında kullanılacağı değerlendirilen LPG tüp ele geçirildi.

Ayrıca 2 EYP tespit edilerek, imha edildi. Teröristler tarafından kullanılan 32 adet silah mevzi, sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak, kullanılamaz hale getirildi.

Operasyonlarda 4 asker şehit oldu, 9 asker yaralandı.

- Yasa dışı geçiş yapmaya çalışan 8 bin 928 kişi yakalandı

Etkili hudut güvenliği ve hizmetleri kapsamında icra edilen denetim ve kontroller sonucunda ise sınırlardan yasa dışı geçiş yapmaya çalışan 8 bin 928 kişi yakalandı.

PKK/KCK'nın en önemli finans kaynaklarından olan kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde 52 kilogram eroin, 63 kilogram uyuşturucu, 454 bin 232 paket kaçak sigara ve 10 kaçak cep telefonu ele geçirildi.

Azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlarla PKK/KCK üzerinde oluşturulan baskı neticesinde örgütün serbest hareket etmesi ve eylem kabiliyeti kısıtlandı.

- Fırat Kalkanı Harekatı

Fırat Kalkanı Harekatı'nda, TSK tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) yoğun ve kararlı mücadelesi sayesinde Azez ve Cerablus arasında bulunan 243 meskun mahal ve 2 bin 15 kilometrekarelik alan kontrol altına alındı.

Bab bölgesinde patlayıcı ve mayın arama ve temizleme çalışmaları sürdürülürken PKK/KCK/PYD/YPG ve DEAŞ unsurlarının Afrin'den doğuya, Münbiç'ten batıya doğru gerçekleştirdikleri saldırıları durdurmaya yönelik tedbirlerin uygulanmasına hassasiyetle devam ediliyor.

Bu kapsamda özellikle Azez-Mare ve zaman zaman da Münbiç bölgesinden yapılan taciz ve saldırılara meşru müdafaa kapsamında karşılık veriliyor. Bölgede yürütülen normalleşme çalışmalarına katkı sağlanıyor.

İdlib Bölgesinde ise Astana görüşmeleri kapsamında ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü için uygun şartların sağlanması ve ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlamak amacıyla, TSK birlikleri Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü olarak görev yapıyor.

Bu kapsamda 13 Ekim 2017'de 1 Numaralı Gözlem Noktası, 23 Ekim 2017'de 2 Numaralı Gözlem Noktası, 19 Kasım 2017'de ise 3 Numaralı Gözlem Noktası tesis edildi. Diğer gözlem noktalarının açılarak faaliyete geçirilmesine yönelik çalışmalara devam edildiği bildirildi.

TSK unsurları bölgedeki görevlerini Astana görüşmelerinde garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürüyor.

İdlib Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü faaliyetleri kapsamında, 30 Ocak'ta İdlib'in kuzeyinde intikal halindeki konvoya, bölücü terör örgütü mensubu silahlı teröristlerce bombalı araç ile yapılan saldırıda konvoyda görevli bir sivil görevli personel şehit oldu, bir asker ile bir sivil görevli personel de yaralandı.

Haftalık bilgilendirmede, TSK'nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin hak ve menfaatlerini korumak, vatandaşlarının can güvenliğini sağlamak amacıyla, milli birlik ve bölünmez bütünlüğü hedef alan başta FETÖ/PDY/PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütleri olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini, yurt içi ve yurt dışında kesintisiz olarak, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar sürdürme azim ve kararlılığında olduğu kaydedildi.Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş