Yurt içi piyasalar siyasi gelişmelere odaklı seyrini devam e

Yurt içi piyasalar siyasi gelişmelere odaklı seyrini devam ettiriyor

08.07.2015 09:11:02
Küresel piyasalar, Yunanistan'a ilişkin gelişmeler ve Çin pay piyasalarında devam eden hızlı düşüşe odaklanırken, yurt içinde siyasi gelişmelerin piyasaların yönü üzerinde ana belirleyici olduğu ifade ediliyor.

ABD'de dün açıklanan ihracat verisinin yüzde 0,8 daralmasına karşın, açık iş sayısı verisinin beklentileri karşılamasının ardından dolar endeksi ve piyasa faizleri geriledi, pay piyasaları yükseldi. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,53, S&P 500 endeksi yüzde 0,61 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,11 değer kazandı. Dolar endeksi 96,64 seviyesinde dengelenirken, ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri yüzde 2,25'den yüzde 2,21'e geriledi. Analistler, Yunanistan ile ilgili gelişmeler, İran'a ile yürütülen müzakereler ve bugün açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarının piyasalar tarafından takip edileceğini belirtiyor.

Avrupa tarafında Avro Bölgesi liderlerinin Yunanistan ile ilgili açıklamaları piyasaların yönü üzerinde belirleyici olmaya devam ediyor. Dün piyasalar kapandıktan sonra gelen açıklamalara göre, olağanüstü toplanan Avro Bölgesi liderleri yeni bir kurtarma paketi için Atina'ya 5 gün süre tanıdı. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, zirvenin ardından yaptığı açıklamada, "Nihai anlaşma için sadece 5 gün kaldı. Bugüne kadar hedef tarihler vermekten kaçındım ama bu gece nihai vadenin bu hafta dolacağını yüksek sesle ve açık şekilde söylemek zorundayım. Krizden hepimiz sorumluyuz ve bunu çözmek hepimizin sorumluluğu" dedi. Almanya'da DAX endeksi dün günü yüzde 1,96 değer kaybıyla tamamlarken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,58 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 2,27 düşüş kaydetti.

Asya tarafında, özellikle Çin pay piyasalarındaki sert düşüşün devam etmesi dikkati çekiyor. Çin'de Şanghay endeksinin bugün kapanışa yakın yüzde 4'ün üzerinde değer kaybetmesiyle son bir haftadaki düşüşü yüzde 17'ye ulaştı. Şu dakikalarda Japonya'da Nikkei 225 endeksi de önceki kapanışa göre yüzde 2,6 düşüş kaydetti.

Yurt içinde, siyasetçilerin koalisyona ilişkin açıklamalarının piyasaların odak noktası olmaya devam ettiğini belirten analistler, bugün Fed toplantı tutanaklarının da başta döviz kurları olmak üzere piyasaların yönü üzerinde belirleyici olabileceğini kaydediyor. Dün BIST 100 endeksi yüzde 0,96 değer kaybederek günü 81.572 puandan tamamlarken, dolar/TL 2,6750 - 2,70 arasındaki bant içinde yatay bir seyir izledi. Analistler, yurt içinde bugün açıklanacak sanayi üretimi verisinin de büyümeye ilişkin beklentileri etkilemesi açısında takip edileceğini dile getirerek, BIST 100 endeksinin 81.000 seviyesinin kısa vadede önemli destek, 82.500 ve 83.400 seviyelerinin ise direnç konumunda olduğunu ifade ediyor. AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete göre, ekonomistler, mayıs ayında arındırılmamış (ham) sanayi üretiminin yıllık yüzde 0,1 artmasını bekliyor

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Türkiye, mayıs ayı sanayi üretimi

21.00 ABD, Fed toplantı tutanakları

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)