DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Yurt içi piyasalar MB Beklenti Anketi'ne odaklandı

Yurt içi piyasalar MB Beklenti Anketi'ne odaklandı

19.06.2015 09:14:25
Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası kararları sonrası etkili olan pozitif görünümünü dün de sürdürürken, yurt içi piyasaların bugün siyasi gelişmelerin yanında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Beklenti Anketi'ni takip edeceği belirtiliyor.

ABD'de Fed'in faizlerde değişiklik yapmaması ve ekonomiye ilişkin beklentileri aşağı yönlü revize etmesinin ardından dün açıklanan enflasyon verilerinin beklentilerin altında kalmasıyla pay piyasalarında yüzde 1'i aşan yükselişler görüldü. ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2,31 seviyelerinde yatay bir seyir izlerken, dolar endeksi son 1 ayın en düşük seviyesi olan 93,56'ya kadar geriledikten sonra 94'ün hemen üzerinde dengelendi. Dün Dow Jones endeksi yüzde 1,00, S&P 500 endeksi yüzde 0,99 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,34 yükseldi. Analistler, bugün veri gündeminin zayıf olması nedeniyle iç dinamiklerin etkili olacağını ve yükseliş isteğinin korunabileceğini tahmin ediyor.

Avrupa tarafında Yunanistan ile kreditörler arasındaki görüşmelerden halen sonuç alınamaması piyasalarda tedirginlik yaratmaya devam ediyor. Bu tedirginlik tahvil piyasasında fiyatlamalara yansırken, para ve pay piyasalarında pozitif seyir görülüyor. Dün avro/dolar paritesi 1 ayın en yüksek seviyesi olan 1,1436'yı gördükten sonra 1,1350 seviyelerinde dengelendi, Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,11, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,27 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,27 yükseldi. Bugün Almanya'da ÜFE, Avro Bölgesi'nde ödemeler dengesi verilerinin ve Yunanistan ile ilgili açıklamaların takip edileceği belirtiliyor.

Asya tarafında, Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) politika faizinde ve parasal tabanın yıllık 80 trilyon yen artırılması programında değişiklik yapmamasının ardından kapanışa yakın Nikkei 225 endeksi yüzde 1 yükselirken, Çin'de Şanghay Bileşik endeksinin yüzde 4'ü aşan düşüşü dikkati çekiyor.

Yurt içinde siyasi gelişmeler piyasaların odak noktasında olmaya devam ederken, ABD'de açıklanan verilerin ardından küresel piyasalarda risk iştahının artması ile dolar/TL 2,71 seviyelerine geriledi, BIST 100 endeksi 82.000 puanı test etti. Günü yüzde 1,51 artışla 81.932 puandan tamamlayan BIST 100 endeksinde 82.500 seviyesinin direnç konumunda olduğunu belirten analistler, bugün açıklanacak TCMB Beklenti Anketi'nin takip edileceğini kaydediyor. Analistler, ankette özellikle 12 ay ve 24 ay sonrası enflasyon beklentilerinin TCMB'nin atacağı adımlar üzerinde önemli belirleyicilerden biri olduğu için izlenmesi gerektiğini ifade ediyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hakan

26 kasım 3 aralık tarihleri arası abd ziyaretinden sonra 17-25 aralık operasyonlarının düğmesine basanlarla ve pensilvanya ile kolkola olanlarla seçimde siyasi dayanışma içinde olmak için çalışma içinde olanların pkk yı bombalamasında hakikaten samimi olduğu sorgulanır

Görüş Bildir Bizimle Paylaş