DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Yunanistan referandum kararı

Hükûmetin, kreditörlerin Yunanistan’a nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşulların ağır olduğunu belirterek referandum kararı aldığı duyuruldu...

7 Yıl Önce
2015-06-27 03:02:10

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, dün kreditörlerle sürdürülen görüşmelerin tıkanması üzerine, Brüksel'den Atina'ya döndü ve akşam saatlerinde bakanlar kurulunu acilen topladı.

Başbakanlık konutunda gerçekleştirilen ve yaklaşık 5 saat süren bakanlar kurulu toplantısının ardından televizyonlardan halka seslenen Tsipras, Avrupalı kurumların anlaşma karşılığında öne sürdüğü koşulların kabul edilip edilmemesini halk oylamasına sunma kararı aldıklarını açıkladı.

Tsipras, IMF ve Avrupa Merkez Bankası'nın Yunanistan'a sundukları önerilerin "ültimatom" niteliği taşıdığını ve Yunan halkını aşağılayıcı boyutlarda olduğunu söyledi.

Referandumun 5 Temmuz'da yapılacağını belirten Tsipras, bu konuda siyasi parti liderleri ve Avrupalı liderlerin de bilgilendirildiğini söyledi. Tsipras, Yunan halkının bu konuda baskı ve şantajlara maruz kalmadan özgür iradesiyle karar vermesi için, Avrupalı kurumlardan 30 Haziran'da sona eren Yunanistan'ın kalkınma programının bir süre daha uzatılmasını yazılı olarak talep edeceğini belirtti.

Kreditörlerin öne sürdüğü koşulların sonu gelmeyen kemer sıkma politikalarını kabul etmek anlamına geldiğini ifade eden Tsipras, buna rağmen halk oylamasının sonucu ne şekilde olursa olsun buna uyacağını bildirdi.

Bu arada, başbakanlık konutundan çıkışta gazetecilere açıklamalarda bulunan Enerji, Çevre ve Üretim Yeniden Yapılandırma Bakanı Panayotis Lafazanis ve İdari Reformlardan Sorumlu Bakan Yardımcısı Yorgos Katruggalos, hükümetin halk oylamasındaki tutumunun “hayır”dan yana olacağını kaydettiler.

Siyasi çevrelere göre ise bu referandum, Euro'ya evet ya da hayır anlamı taşıyacak.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

isa gülli

aha bi şabelek maymun daha .bu sosyalistler varya.bunlar 1kasımdan sopnra üşütük oldular ne söylediklerinin bilmiyorlar

Görüş Bildir Bizimle Paylaş