DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Yunanistan Merkez Bankası hükümeti uyardı

Yunanistan Merkez Bankası Müdürü Sturnaras, hükümeti bir an önce kreditörlerle anlaşmaya varılması için uyardı.

17.06.2015 14:27:14

Yunanistan Merkez Bankası Müdürü Yannis Sturnaras, kreditörler ile görüşmelerin sonuçsuz kalması durumunda Yunanistan'ın iflas ederek Avro Kuşağı'ndan ve AB'den çıkacağını ve Güney Avrupa bölgesinin en yoksul ülkelerinden biri haline geleceğini belirtti.

Sturnaras, Yunan Parlamentosuna ve bakanlar kuruluna gönderdiği yıllık para politikası konulu raporunda ülkenin içerisinde bulunduğu mali krize değinerek, Yunanistan'ın kreditörleriyle bir an önce anlaşma sağlaması gerektiği uyarısında bulundu.

Görüşmelerin anlaşmazlıkla sonuçlanmasının acılı bir sürecin başlamasına neden olarak ülkenin Avro Kuşağı'ndan ve muhtemelen AB'den çıkmasına yol açacağını belirten Sturnaras, kreditörler ile anlaşmanın “tarihi bir gereklilik olduğunu” kaydetti.

Sturnaras raporunda, “Görüşmeler sonuçsuz kalırsa, şu anda ortaklarımızın yardımıyla idare ettiğimiz kontrollü borç krizi, bankacılık sistemi ve finansal istikrar için büyük tehlikeler içeren kontrolsüz bir krize dönüşecek. Yunanistan Avrupa ülkelerinin merkezindeki eşit bir üyeden Güney Avrupa'nın yoksul bir ülkesine dönüşecek” ifadelerini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

yasin fehmi güneş

bir anda bütün problemleri çözecek tek bir çözüm yok suriyede.lakin çözümler zinciri oluşturulabilir.çözüm zincirinin ilk halkası, bölgenin güvenli ve güçlü ülkesi olan türkiyenin, ekonomik ve demokratik cazibesini artırmasıdır. sivil anayasa, avrupa birliği yoluna dönüş ve gerçek sosyal demokrasiyi tesis etmekle işe başlamalıyız.kısaca Abdullah Gül ve ekibine hararetle ihtiyaç var.türkiye eğer cazibeli yola girerse, avrupa, amerika ve arap ülkeleri de onun peşinden bu cazibeli yolun getirdiği, sorunları demokrasi ruhuyla çözme yoluna gireceklerdir.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş