Yunanistan'ın planı beğenilmedi

Yunanistan'ın reform taahhütleri Euro Bölgesi maliye bakanları tarafından yetersiz bulundu.

12.07.2015 09:36:58

Brüksel'deki maliye bakanlarının 8 saati aşan toplantısı sonuçsuz kalırken bugünkü AB Zirvesi öncesinde yeni bir toplantı yapılacağı açıklandı.

Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, toplantının ardından yaptığı kısa açıklamada "Yunanistan'ın teklifini derinlemesine konuştuk. Kredibilite ve güven meselelerini tartıştık. Hala çok zor fakat çalışmalar hala ilerliyor" dedi.

Son 5 yılda toplam 240 milyar Euro'luk 2 kurtarma paketine rağmen ekonomisini düzlüğe çıkaramayan Yunanistan 3 yıllık üçüncü bir kurtarma paketi için kreditörlerden 53,5 milyar Euro talep ediyor.

Atina'nın bunun karşılığında taahhüt ettiği emeklilik reformu, vergileri artırma ve yeni özelleştirmeler dahil bir dizi kemer sıkma önlemini içeren reform paketi gecikmiş ve yetersiz bir adım olarak değerlendiriliyor.

Yunanistan'ın 5 Temmuz'da düzenlenen referandumda kreditörlerin şartlarını reddetmesi üzerine Salı günü Brüksel'de toplanan Euro Bölgesi liderleri yeni kurtarma paketi için Atina'ya 5 gün süre tanımıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

abbas

korkiyorumki bizim ülkemiz cöker bu gidisle evdeki hesap carsiya uymuyor baskasini batiriz kendimizi görmeyiz kedi yetismedigi ete kokuyyor dermis medet umuyorsunuz rusyayi karalamak icin sanki batmis da kurtaricilari türklermis vay vay vay kücük hesapli insanlar ne olur biraz insangibi düsünün