DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Yunanistan iflasın eşiğinde

Yunanistan'ın haziranda IMF'ye yapması gereken ödemeyiyapamayacağını açıklaması ülkenin iflası riskini güçlendirdi.

28.05.2015 11:58:44

Haziranda 1,5 milyarı IMF'ye, 5,2 milyarı Avrupa Birliği'ne olmak üzere toplam 6,7 milyar avroluk borç taksitleri ödemesi gereken ülkeye acilen sıcak para akışı sağlanamadığı takdirde temerrüt riskiyle karşı karşıya kalınacak.

IMF ve Avrupa Birliği ile 4 aydır süren pazarlıklardan şu ana kadar bir sonuç alamayan Atina yönetimi, memur ve emekli maaşlarını ödemek için yeterli parası olduğunu belirtse de ülkenin dışarıya olan borcunu ödeyebilmesinin tek yolu kreditörlerle anlaşma.

Yunan Avrupa ve Dış Politika Vakfı'nda (ELİAMEP) görevli ekonomist Prof. Dr. Kiriakos Filinis, AA muhabirine, Yunanistan'ın IMF'ye ödemesi gereken borç taksitini ödememesinin, ülkede temerrüde kadar varabilecek bir dizi olumsuz ekonomik gelişmeleri tetikleyebileceğini söyledi.

Filinis, Yunanistan'ın IMF'ye 5 Haziran'da ödemesi gereken borç taksitinin ödenmemesi durumunda, Yunan hükümetine 1 aylık süre tanınacağını ancak, bu durumun ülkenin kredibilitesini düşürülmesine neden olarak kredi piyasalarına ulaşmasını daha da zorlaştıracağını belirtti.

"Bankalar batacak ve CDS primleri devreye girecek"

Yunanistan'ın IMF'ye borcunu ödememesiyle yaşanacakların temerrüt olarak değerlendirilmesi halinde ise gelişmelerin daha da kötü olacağını ifade eden Filinis, "Böyle bir olasılık borcun tümüyle ilgili bir iflası tetikleyecek ve Avrupa Merkez Bankası'ndan bankalara olan acil yardım tamamen kesilecek. Bu da ELA'nın bankalara sağladığı sermayenin 80,2 milyar avro düzeyinde azalmasına neden olarak bankaların batmasına yol açacak. Tüm bunların ötesinde, CDS (credit default swap) primleri devreye girecek" dedi.

Kreditörlerle anlaşma sağlanamamasının, yatırımları ve iç tüketimi olumsuz etkileyerek, ülkenin beklentilerini zorlaştırdığını belirten Filinis, ülkedeki ekonomik belirsizlik nedeniyle bankalardaki yatırımların önemli derecede azaldığını söyledi.

"Anlaşma sağlanacak"

ELİAMEP'te görev yapan ekonomist Prof. Dr. Yorgos Cogopulos ise, Yunanistan'ın IMF'ye haziranda ödemesi gereken borç taksitini ödememesinin derecelendirme kurumlarınca temerrüt sayılmayacağını söyledi.

Böyle bir olasılık karşısında Yunanistan'a yükümlülüklerini yerine getirmesi için 1 aylık süre tanınacağını ifade eden Cogopulos, taraflar arasında anlaşma sağlanacağı konusunda iyimser olduğunu belirtti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ali

6000 Sayısı gerçekten çok az bence her mahalleden bir ajan çıkmalı her şey vatan için.

imaj aslan

Çanakkalede 6000 tane halepli şehit var katil iran o zaman suriden ve ıraktan çıksın

osman

Ha şunu bileydiniz.6000 km uzakliktaki bayililar bile goruyor ama bizim Akp li troller gormuyor.

osman

Ha şunu bileydiniz.6000 km uzakliktaki bayililar bile goruyor ama bizim Akp li troller gormuyor.

ali

sizi gibi zırvalar adamın 6000 dünüm tarlası var hala destekleme ve hibe yardımı alıyor, ben bu adaletin dibine tüküreyim fakir adamın 1 dönüm tarlası yok ama devlete sahip çıkıyor, gerekirse canını verir ama o 6000 bin dünümü olan insan tehlikeyi gördüğü an yurdu terk eder kaçar.

osman

50 kişiyle eğitim verirken şimdi 2000-6000 kişiyle eğitim demekle kimi kandırabilirsiniz erdoğan efendi. Kabul edin artık sizin bu dış politikanız iflastan öte intihardır.

k.t

iranla başedilemez.kabullenip, dost olup. dost kalıp ve ticaretten kazanmalıyız.iran bölge süper gücü.tam ülkemizin 2.5 katında, büyük bir ülke.6000 yıllık tarih, öyle ırak falan değil.para kazanalım.öyle boş sallamayn.

Amerika termonukleer silah sahibi bir ülkeye saldiramaz. Çünkü kendinde kaç milyon kişi buhar olacak tahmin edemez. Bu silah ortamı 6000 derece sıcaklığa ulaştırır. Yani güneşin sıcaklığı. Türkiye'de bu silaha bir an evvel sahip olmalıdır. Diğer bütün silahlar bunun yanında mantar tabancasi hükmündedir.

SADECE MÜSLÜM

şimdi türkmen dağında sadece türklerin savaştığını sanıyorsunuz halbuki orada bir çok radikal dinci gruplar var. inanın esadın ordusundaki türkmenler ordaki radikal dinci gruplardan daha ılımlı ve gerçek oğuz türkü bizzat kendim gördüm ve biliyorum sayısı en az 5000-6000 civarı türkmen savaşcısı var.

selim

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları eşittir diye bir madde vardı sanırım yasamızda? Peki bu durumu ne açıklar cevabını merak ettiğim bir soru??? Vatandaşlar olarak eşitmiyiz? Onların elinde imkan var yurt dışına gitmişler elinde imkanı olmayan ve gidemeyen peki ne yapsın 6000 fazla gelmiş 1000 düşmüş tamam susdum.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş