DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Yunanistan için yeni kurtarma paketi

Yunanistan için yeni kurtarma paketi

13.07.2015 15:15:51
" Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel, Yunanistan'ın borç krizinin çözümü amacıyla yeni bir kurtarma paketinde uzlaşılmasından memnun olduğunu söyledi.

Gabriel, Çin Cumhuriyeti'ne yapacağı ziyaret öncesinde Berlin-Tegel Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, Avro bölgesi liderlerinin bir anlaşmaya vardıklarına işaret ederek, Avrupa'nın bölünmesinin engellenmesinden dolayı herkesin mutlu olduğunu belirtti.

"Önümüzdeki yol ağır olacak, özellikle Yunanistan için" ifadesini kullanan Gabriel, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın da rızasını verdiği koşullarda alınan kararların gerekli olduğunu kaydetti.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı da olan Gabriel, Yunanistan'ın Avro bölgesinde kalması için Almanya ile Fransa'nın birlikte çok şey yaptıklarını savunarak, "Krizin üstesinden gelmek için yolun açıldığından eminim" değerlendirmesinde bulundu.

Çipras'ın, kararların Yunan Parlamentosundan geçmesini sağlayacağını söylediğini hatırlatan Gabriel, bu kararların hızlı alınması ve Yunanistan'a bunların uygulanması konusunda yardım edilmesi gerektiğini kaydetti.

Gabriel, zirvede alınan kararların adil olduğunu ve Avrupa'nın 80 milyar avrodan fazla bir meblağı omuzlaması gerektiğine işaret ederek, "Son aylardaki gecikmeler bu mablağı çok fazla yükseltti. Bundan dolayı koşullar nispeten ağır" ifadesini kullandı.

Gabriel, ağır şartların gerekli olduğunu belirterek, Avrupa'ya yönelik adım attığı için Çipras'a teşekkür etti.

- "Yine çok parayla biraz zaman satın aldık"

Hristiyan Demokrat Partili (CDU) Milletvekili Wolfgang Bosbach ise Yunan halkının daha önce tasarruf ve reform tasarılarını kabul etmediğini hatırlatarak ancak şimdi Yunanistan'daki parlamentonun yeni tasarılara onay vereceğini düşündüğünü söyledi.

Ancak Brüksel'de alınan kararlarla Yunanistan'ın sorunlarının kökten çözülmeyeceğini savunan Bosbach, "Yine çok parayla biraz zaman satın aldık" dedi.

Avrupa'nın her zaman Yunanistan ile dayanışma içinde olduğunu ancak Yunanistan'ın sağlıklı ekonomisinin ve idaresinin olmadığını söyleyen Bosbach, Yunanistan'daki hükümete de güvenmediğini kaydetti.

Bosbach, Yunanistan hükümetinin bu reformlara kendi isteğiyle değil, baskı yapılarak onay verdiğine işaret ederek, "Durum kötüye gittiğinde yine başkaları suçlu olacak" değerlendirmesinde bulundu.

CDU Genel Başkan Yardımcısı Armin Laschet de Alman Meclisi'nin büyük çoğunlukla Yunanistan'a yardım paketini onaylayacağına inandığını ifade etti.

- Seçim vaadini yerine getiremedi

Öte yandan yeni kurtarma paketinde uzlaşılması üzerine Hollanda Başbakanı Mark Rutte seçim vaadini yerine getiremedi.

Seçim kampanyası sırasında 2012 yılında Yunanistan'a yeni bir yardım yapılmayacağını söyleyen Rutte, yaptığı açıklamada Yunanistan için öngörülen yeni programın uygulanmasının seçim vaadini tutamayacağı anlamına geleceğini belirtti.

İktidarın büyük ortağı Liberal Parti (VVD) lideri Rutte, Yunanistan'daki siyasi durumun bu denli değişeceğinin kimse tarafından önceden tahmin edilemediğine dikkati çekerek, öngörülen yeni yardımın Hollanda ekonomisini etkilemeyeceğini ve bu kapsamda ek tasarruf tedbirlerine gerek olmayacağını vurguladı.

Bu arada Hollanda Parlamentosunun yaz tatiline ara vererek, Yunanistan'la varılan anlaşmayı görüşmek üzere çarşamba günü olağanüstü toplanacağı bildirildi.

Görüşmeye Avro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem'ın da katılması bekleniyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş