Yunanistan eski Başbakanı Papandreu, ASALA’ya sponsor olmuş!

Yunanistan eski Başbakanı Andreas Papandreu, iktidarda olduğu yıllarda terör örgütü Ermenistan'ın Kurtuluşu için Gizli Ermeni Ordusu’nu (ASALA) desteklediğini ortaya çıktı.

08.08.2020 07:44:46

Yunanistan eski Başbakanı Andreas Papandreu, iktidarda olduğu yıllarda terör örgütü Ermenistan'ın Kurtuluşu için Gizli Ermeni Ordusu'nu (ASALA) desteklediğini ortaya çıktı.

Papandreu'nun ASALA'yı destek verdiği gerçeği, Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın 1940—1990 yıllarını kapsayan 12 milyon sayfalık arşiv belgelerinin dağıtılmasının ardından ortaya çıktı.

Gizliliği kaldırılan belgeler arasında, o zamanlar CIA başkanı olan Robert Gates'e 1 Temmuz 1987'de sunulan bir belge vardı.

"Terörle Mücadele: Uyarılar ve Tahminler" başlıklı belgede Papandreu ve hükümetinin ASALA terör örgütüne olan bağlılığı tartışılıyor.

Belgede, "Yunan hükümeti ve özel servisler, ASALA'nın ülkede var olduğunu bilmelerine rağmen, onlara dokunmuyor ve hatta yardım sağlıyorlar" deniliyor.

Belgede ayrıca, ASALA ile birlikte Orta Doğu'dan bir dizi terörist grubun da Papandreu hükümeti sırasında Yunanistan'a sığındığı belirtildi.

Andreas Papandreu, 1981-1989 ve 1993-1996 yıllarında Yunanistan'ın başbakanıydı. Terör örgütü ASALA (Ermenistan'ın Kurtuluşu için Gizli Ermeni Ordusu) 1975-1988'de faaliyet gösterdi. Grubun lideri Hakob Hakobyan, 1988 yılında Yunanistan'ın başkenti Atina'da öldürüldü.

Kaynak: konkret.az/

Çeviri: Feyza Akyıl

YORUMLAR (0)