DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

YTB'den Osmanlı Kültür ve Tarihi Yaz Okulu

YTB'den Osmanlı Kültür ve Tarihi Yaz Okulu

7 Yıl Önce
2015-08-25 12:08:35
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) Osmanlı Kültür ve Tarihi Yaz Okulu'na katılan akademisyen ve araştırmacılar mezun oldu.

YTB'den yapılan açıklamaya göre, İstanbul Bilimler Akademisi Vakfı'na verilen destekle bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen eğitimleri başarıyla tamamlayan 24 kişi sertifikalarını aldı.

Akademisyen ve lisansüstü araştırmacıların katıldığı programda, Türkiye ve Osmanlı kültürünün dünyaya doğru ve sağlıklı bir şekilde tanıtılması hedeflendi. Osmanlı'yı araştırmak üzere 19 farklı ülkeden Türkiye'ye gelen katılımcılar, 1 ay süren program süresince yaptıkları araştırmalarda arşiv ve kütüphanelerden de faydalandı.

Ülkelerinde siyaset bilimi, İslam ve sanat tarihi, hukuk, psikoloji gibi farklı alanlarda çalışmalar yapan 24 katılımcı, sertifikalarını İstanbul Medeniyet Üniversitesi Altunizade yerleşkesinde düzenlenen kapanış programında aldı.

- "Dünyanın en temel sorunu adaletsizlik"

Kapanış programında konuşan YTB Başkanı Kudret Bülbül, dünyanın 3 temel sorunla karşı karşıya kaldığını belirterek "Bugün dünyanın en temel sorunlarından biri adaletsizlik. İlke eksenli değil, menfaat eksenli bir dünyada yaşıyor olmamız. İkinci en temel sorun paylaşım ya da paylaşamamadır. Üçüncü temel sorun ise bir arada yaşayamama, dışlama, ötekileştirme, İslamofobi, yabancı düşmanlığı ve ırkçılık" ifadesini kullandı.

Osmanlı'dan alınacak çok dersler olduğunun altını çizen Bülbül, dünyanın en sorunlu coğrafyalarını asırlarca yöneten Osmanlı'nın sağladığı adaletin ve farklı kültürlerle bir arada yaşama başarısının, Türkiye ve bölge ülkeleri tarafından örnek alınması gerektiğini söyledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş