DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

YSK'dan üniversitelere propaganda yasağı

YSK, Hacettepe Üniversitesinden yapılan başvuru üzerine, üniversitelerde hiçbir şekilde seçim propagandası yapılamayacağı kararını aldı.

7 Yıl Önce
2015-06-03 17:35:11

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), üniversitelerde seçim propagandası ve seçim toplantısı yapılamayacağına, kampüslerde siyasi partiler ve bağımsız adaylar adına parti bayrağı, afiş, poster, pankart ve benzeri malzemelerin asılamayacağına karar verdi.

YSK, Hacettepe Üniversitesinden yapılan başvuru üzerine, üniversite kampüslerinde seçim propagandası yapılıp yapılamayacağı konusunu görüştü.

Kurulun kararında, Hacettepe Üniversitesi Fakültelerinin, öğrenci yurtlarının, teknik ve idari birimlerinin bulunduğu etrafı kapalı ve giriş çıkışların kontrollü yapıldığı Beytepe Kampüsünde tüm açık ve kapalı alanların öğrenciler ve personel tarafından ortak alan olarak tamamen kamu hizmeti için kullanıldığı vurgulandı.

Kararda, bu da dikkate alınarak, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun, Yükseköğretim Kanunu ve YSK'nın seçim propaganda yasaklarına ilişkin kararının ilgili bölümleri gereğince, kamu hizmeti verilen Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde seçim propagandası ve seçim toplantısı yapılamayacağı belirtildi.

Kararda ayrıca, kampüste siyasi partiler ve bağımsız adaylar adına parti bayrağı, afiş, poster, pankart ve benzeri malzemelerin asılamayacağına da hükmedildi.

YSK'nın bu kararının ardından Ankara Üniversitesi Rektörü, YSK Başkanlığına yazı göndererek, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde seçim propagandası ve seçim toplantısı yapılamayacağına ilişkin kararın kendi üniversiteleri ve yerleşkeleri için de emsal teşkil edip edemeyeceğine ilişkin görüş istedi.

Bu istemi de görüşen YSK, Hacettepe Üniversitesi ile ilgili kararın tüm üniversiteleri kapsadığına oy birliğiyle karar verdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Gürsel özkoyuncu

Bizim tv de promosyon yoook. Iyi bayramlar. ;-)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş