DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

YSK'dan seçim güvenliği değerlendirmesi

YSK'dan seçim güvenliği değerlendirmesi

7 Yıl Önce
2015-06-02 17:14:01
Aylin Sırıklı Dal / Ferdi Türkten - Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, seçime hile karıştırılacağı iddialarına ilişkin, "Seçimler ciddi manada güvenli. Öncelikle bunu vatandaşlarımızın bilmesi gerekir. Vatandaşlarımız çok rahat olsunlar, siyasi partilerimiz sandığa sahip çıksınlar, temsilcilerini göndersinler" dedi.

Güven, 7 Haziran'da yapılacak milletvekili seçimine 5 gün kala AA muhabirinin sorularını yanıtladı, seçim hazırlıkları hakkında bilgi verdi.

Anayasa'nın 79. maddesinin "YSK'ya seçimlerin düzen içinde yönetimiyle ilgili görev verdiğini" belirten Güven, seçim güvenliğinin taşıdığı öneme işaret etti.

"Bize yönelik her türlü olumlu tenkidi bedava akıl kabul edip alırız" diyen Güven, düzeltilmesi gereken bir eksiklik varsa bunu da gidermeye her zaman hazır olduklarını bildirdi.

Bu kapsamda her seçim döneminde YSK'da temsilcisi bulunan siyasi partilerin yöneticileri, bilişim sistemi uzmanlarıyla toplantılar yaptıklarını anlatan Güven, seçime ilişkin iş ve işlemleri masaya yatırdıklarını, onları bilgilendirdiklerini, seçimi siyasi partilerle yaptıklarını ifade etti.

Seçim güvenliğini ön planda tuttuklarının altını çizen Güven, "Seçimler ciddi manada güvenli. Öncelikle bunu vatandaşlarımızın bilmesi gerekir" dedi.

Güven, seçim öncesinde zarf, oy pusulası basımı, personel eğitimi gibi süreçler olduğunu, seçim güvenliğini daha da garantiye alabilme adına bu seçim için ilk kez siyasi partilerin sandığa verdiği temsilcilerle 1 milyon kişiyi eğittiklerini belirtti.

Sadi Güven, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Seçimlerde yarışan da seçimleri yapan da siyasi partiler. Bu ön hazırlıkları yaparken, kaç kağıt bastık, kaç zarf yolladık, neyi gönderdik, buradaki seçim kurulunda temsilcisi bulunan siyasi partiler bundan haberdar. İlçe seçim kurulunun içinde o ilçelerde en çok oy alan dört siyasi partinin temsilcisi var. Herkes kendi ilçesini düşünsün, Çankaya'yı düşünün, Tunceli'yi, Balıkesir'i, Aydın'ı, İstanbul'un ilçelerini düşünün. Bunlar buradan gönderdiğimiz evrakları alıyor ve sandık kurullarına gönderiyor. Sandık kurulları sabah geldiklerinde bizim gönderdiğimiz oy pusulalarının paketini açıyor, tek tek sayıp mühürlüyor ve tutanağa geçiyor, kaç tane olduğunu kontrol ediyor."

Sandık kurullarında 7 kişinin görev yapacağını ve bunlardan 5'inin siyasi parti temsilcisi olacağını anımsatan Güven, "Bu sene başkanları da farklı yapıda yasaya uygun şekilde belirledik. Kurulda temsilci bulundurma hakkına sahip partiler ve hakim, birer liste belirlediler, her bir sandık için birer aday belirlediler. O aday kurayla çekildi. Yani 5 siyasi parti temsilcisinin yanında başkan da siyasi partili olabildi. Yani 7 kişinin bazen 6 tanesi siyasi parti temsilcisi oldu. Sabah vatandaş geldiğinde bu insanlar karşılayacak, kimliğini, seçmen listesinde olup olmadığını bu insanlar kontrol edecek" ifadesini kullandı.

- "SEÇSİS üzerinden paylaşıyoruz"

Güven, seçmen listelerini Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden aldıklarını, SEÇSİS üzerinde tuttuklarını ve oy kullanamayacakları eledikten sonra siyasi partilerle paylaştıklarını da anlattı.

Her seçim döneminde en az dört kez siyasi partilere bu listeleri verdiklerini belirten Güven, bunu SEÇSİS siyasi partilerle üzerinden paylaştıklarını ayrıca siyasi partilerin CD ortamında da alabildiklerini söyledi.

Güven, "Tahmini atamalı sandık seçmen listesi, yurt içi muhtarlık bölgesi askı listesi, yurt içi askı döneminde bilgi değişenler listesi... Yeni bir portal, işte bu portalda bunların hepsini siyasi partilerle istedikleri anda elektronik ortamda paylaşma imkanımız var. Siyasi partiler verdiğimiz listeleri alıp itiraz hakkına sahip" değerlendirmesinde bulundu.

Bir siyasi partinin üst düzey yöneticisinin "MERNİS'te 25-30 sene önce öldüğü belirtilen ve kayıtlı olan bir vatandaş orada yok, YSK'nın seçmen listesinde var" iddiasında bulunduğunu hatırlatan Güven, "Böyle bir şey kesinlikle mümkün değil. Biz seçimin başladığı tarih itibariyle seçmen bilgilerini MERNİS'ten alıyoruz. O tarihe kadar ölmüş ve kayda işlenmiş hiçbir kişinin kaydı olmaz. Çünkü biz yaşayan insanların, 18 yaşını bitirenlerin kaydını alıyoruz" dedi.

İddia sahibinden bilgi istediğini ancak cevap gelmediğini belirten Güven, "Bizim listelerimizde mükerrer kayıt yoktur, 150 civarında birbirine yakın kayıt vardır onlar da bloke edilmiştir. Yani bir yerde hiçbir yerde Sadi Güven iki kez kaydedilmez, aynı T.C. kimlik numarasıyla sistem bunu kabul etmez, mümkün değil" diye konuştu.

- Suriyelilere oy kullandırılacağı iddiası

Suriyelilere oy kullandırılacağı yönündeki iddialara da yanıt veren Güven, şunları ifade etti:

"Herkes nüfus cüzdanını çıkarsın baksın T.C. kimlik numarasına, 9'a kadardır. 9'lu rakamlar yurt dışından gelen, burada yaşayan yabancılara verilen rakamlardır. Suriyelilere de onlar verilir, diğer misyondakilere de buradaki işlerini takip etsin diye 9'lu kayıtlar verilir. Sistem 9'lu kayıtları kabul etmez. Ben zaten bunu hemen hemen tüm siyasi partilere veriyorum. Bugüne kadar bana '9'lu kayıt var' diye tek bir müşahhas, somut bir şey getirilmedi. Hiçbir kimse MERNİS'te 'bu vatandaş ölü olduğu halde kaydınızda hala sağ ve seçmen görünüyor' diye bir şey getirmedi. Birileri kamuoyunu bilgilendirirken seçime, Anayasal kurum olan YSK'ya güveni sarsacak şekilde açıklama yapmamalı. Belgesi varsa gelir, biz de kurulun eksiği varsa gideririz. Ama şunu çok net söyleyebilirim ki YSK'nın seçmen listeleri kesinlikle sağlıklı listelerdir. Hatta AGİT, açıklamalarında güvenilir olduğunu bildirmiştir."

- Oyların sayımı

Sandıklardaki oyları da en az 5 üyesi siyasi parti temsilcilerinden sandık kurulunca sayılacağının altını çizen Güven, sandık kurulu başkanının gösterdiği oyu iki üyenin sayım döküm cetveline işleyeceğini, bu işlem tamamlandıktan sonra iki üyenin de sayımı birbirini doğruluyorsa sandık birleştirme tutanağına geçileceğini anlattı.

Güven, şöyle konuştu:

"Hem sayım döküm cetveli hem de bunun birleşimini, özetini içeren sandık sonuç tutanağı siyasi partili sandık kurulu üyeleri tarafından imzalanacaklar. İmzadan sonra sandık kurulu başkanı ve en az iki memur, diğerleri de isterse refakat edebilecekler, ilçe seçim kuruluna getirecekler. Yine siyasi parti temsilcilerinden oluşan ilçe seçim kurulu bunları ilçe birleştirme tutanağı haline getirecek ve daha sonra da il birleştirme tutanağı haline getirecek. Bu sayım döküm cetvelinden başlayarak, sandık sonuç tutanağına dönüşmesi, ilçe, il birleştirme tutanağı, ilçede hakim kararıyla yapılmışsa değişikliklere ilişkin karar, bunun tamamını biz taramak suretiyle eş zamanlı olarak YSK'ya ne zaman geliyorsa tüm siyasi partilerimize anında vereceğiz. Sandık sonuç tutanaklarını Cumhurbaşkanlığı seçiminde de yaptık, diğer sayım döküm cetveli, ilçe, il birleştirme tutanaklarını bu seçimde ilave ettik. Milyonlarca insanın görev yaptığı böyle bir seçimde isterseniz kasıt, isterseniz ihmal, isterseniz yanılgı deyin, ne derseniz deyin, yapılabilecek bir yanlışlık, ben yanlışlık kelimesini kullanacağım, siyasi partilerimiz ve vatandaşlarımız tarafından anında görülebilme imkanına sahip olacak."

-"Vatandaşlarımız rahat olsunlar"

Bunların sandığın başındakilere de verileceğini, böylece bu kişilerin kendi seçim bürolarına giderek sonuçları kontrol edebileceğini belirten Güven, siyasi partilerin de aynı şekilde kontrol yapabileceğini kaydetti.

Güven, "Kamuoyunu çok uzun süre ilgilendiren bir konu vardı, İstanbul Kağıthane'de bir yanlışlık oldu. Orada da oy kayması oldu veya kasıt, ihmal, onu ben bilemem, yargı sonunda karar verecek. Bize gelmeden işte bu aldığımız tedbirler nedeniyle bu yanlışlık düzeltildi. O nedenle vatandaşlarımız çok rahat olsunlar, siyasi partilerimiz sandığa sahip çıksınlar, temsilcilerini göndersinler" dedi.

- "Seçim öncesi aldığımız mühendis yok"

"Seçimde hile yapmak için YSK'ya 12 yeni mühendis alındığı" iddialarına da değinen Güven, "Mühendis almadık, mühendis almak için bazı adaylar geldi, mülakatı da yapıldı ancak henüz sonuçları açıklamadık. Seçim öncesi aldığımız bir mühendis yok. Zaten doğru da değil seçim öncesi teknik kadroda bir değişiklik. O nedenle sonuçları da açıklamadık ve mühendislerimizi sisteme katmadık. Dolayısıyla eski personelle devam ediyoruz. Yeni personel alımımız yok. İmtihana giren adaylarla ilgili seçimden sonra açıklamayı yapacağız, ondan sonra değerlendireceğiz" ifadesini kullandı.

Güven, SEÇSİS'in çok güvenli olduğunu belirterek, seçim günü bütün bu taramaları ve ilçelerden toplanan bilgileri siyasi partilere yine SEÇSİS aracılığıyla verileceğini bildirdi.

Güven, "Birleştirme tutanaklarının tamamı, hangi sandıkta kimler oy kullanacak, sandık kurulunda görev yapacak siyasi parti temsilcileri, hangi sandıklarda görev yapacakları, başkanlar, güvenlik güçleri bütün bunların hepsi SEÇSİS üzerinden düzenleniyor. Bugüne kadar SEÇSİS'le yapılan girişlerin sonuca farklı yansıdığı konusunda bir tek şey gelmedi" diye konuştu.

Seçim güvenliğine yönelik SEÇSİS üzerinden tartışma yapanların, tüm bilgiler ellerinde olmasına karşın ilçelerden yapılan girişlerin merkeze geldiğinde değiştirildiği iddiasında bulunduğunu dile getiren Güven, şöyle devam etti:

"Ama bize bir kez de 'Dursunbey kaydını A partisine 100 girdiniz, merkezde SEÇSİS yukarıya 200 aktardı' bu şekilde bir şey gelmedi, mümkün değil zaten. SEÇSİS internetten bağımsız ayrı bir kanal, bizim iş ve işlemlerimizi hızlandırma adına kullandığımız milli bir sistem."

-"Saldırıları karşılayacak kadar güçlü bir sistem"

Siber saldırılara yönelik tedbirler aldıklarını da anlatan Güven, şu bilgileri verdi:

"Biz SEÇSİS'i seçim güvenliği ve hızlanması adına kullanıyoruz. Saldırı yapılıyor, bütün sistemlere saldırı yapılıyor. Yurt dışı seçimlerde de yaptılar saldırıları. Biz onları karşılayacak kadar güçlü bir sistemiz. Ama çok önemli de değil. Biz ıslak imzayla bu işleri yaptığımız için bırakın siber saldırıyı benim sistemim göçse bile ki öyle bir şey mümkün değil, imha edilse bile, benim iş ve işlemlerimi toparlamam 2 saat fazla zamanımı alır hepsi o kadar. Çünkü biz elektronik seçim yapmıyoruz. Yapılan seçimde oluşturulan bilgi ve belgeyi elektronik şekilde hızlı şekilde topluyoruz. O nedenle SEÇSİS ile ilgili yapılan spekülasyonlar doğru değil, somut bilgiye dayalı değil. Biz, siyasi partilerin sadece temsilcisi olanları değil, seçime katılma hakkına sahip tüm siyasi partilerle zaman zaman toplanıp teknik konularda neler yaptığımızı, yapabileceğimizi konuşuyoruz. Gizli, saklımız yok, her şeyi açık yapıyoruz. Seçim sistemimiz son derece güvenli."

Seçim günü yaşanabilecek elektrik kesintileriyle ilgili Adalet Bakanlığının ilçe seçim kurulundaki binalara jeneratör alımı konusunda çalışmalar yaptığını anlatan Güven, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında da gerekli tedbirlerin alındığını, kendilerinin de yazışmalar yaptıklarını söyledi.

Konunun fazla abartıldığını belirten Güven, yerel seçimlerde 366 bin 635, Cumhurbaşkanlığı seçiminde 166 bin 467 olmak üzere 533 bin 102 sandıkta oy kullandırdıklarını bildirdi. Güven, şöyle devam etti:

"Son iki seçimde kullanılan 533 bin 102 sandıkla ilgili bırakın seçim iptalini, bir sandığın bile iptalini elektrik kesintisi nedeniyle yapmadık. İtiraz ilçelere gelmiş olabilir, buraya gelen bir tane muhtarlıkla ilgili itiraz vardı, bir kargaşa oldu dediler hepsi o kadar. Onun dışında 'oylarım şuraya gitti, buraya gitti' şeklinde, o sandığın da iptalini gerektirecek şekilde itiraz olmadı. Bir tek iptal kararı vermedik. Ama elektriklerin kesilmemesi için de her türlü tedbiri alıyoruz. Mesele biraz daha kargaşa olmadan seçimi götürebilmek. Bu nedenle bu dönemde sıkıntı olabileceğini düşünmüyorum."

Baş parmağındaki mürekkep lekesi dikkati çeken Başkan Sadi Güven, bunun sorulması üzerine, şunları kaydetti:

"Sabah arabayla gelirken, arabada çalışıyordum, kalemlerden biri akmış, parmağımı boyamış. Ama biz parmak boyamayı kaldırdık, gerek de yok. Sandık kurulunda görev yapan siyasi parti temsilcileri bizim güvenli olarak kendilerine verdiğimiz üzerinde T.C. kimlik numarası yazılı listeye göre yine vatandaşlarımızın getirdiği T.C. kimlik numaralı kimliği kontrol etmek suretiyle oyları kullandırdıkları takdirde böyle ilkel bir parmak boyamaya hiç gerek yok. Suistimal yapacak insan parmak da boyansa bir daha kullandırabilir veya kimliğini görmeyecek şekilde de kullandırabilir, mesele o değil. Mesele sandık kurulundaki siyasi parti temsilcilerimizin listelere dikkat etmesi ve gelen seçmenin de kimliğini kontrol etmesi. Bunlar yapıldığı sürece parmak boyasına hiç gerek yok. Ben de sileceğim zaten."

(Bitti)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

El Kurdi

Darisi diger parcalardaki Kurtlerin basina.Allah yar ve yardimciniz olsun. Bagimsizligi fazlasiyla hak ettiniz.

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş