Yıldız Moran

Yıldız Moran

Türk fotoğrafçı Yıldız Moran... Yıldız Moran kimdir? İşte Yıldız Moran'ın biyografisi

Yıldız Moran 24 Temmuz 1932'de İstanbul'da dünyaya geldi.

1951'de Robert Koleji'nde eğitimini tamamlayan Moran, lise mezuniyetinden sonra Bloomsbury Technical College ile Ealing Technical Colleg'da eğitimini sürdürdü.

Henüz 18 yaşında İngiltere'ye giden Moran, burada Shakespeare Tiyatrosu'nun fotoğrafçısı John Vicker'den fotoğrafçılık üzerine eğitim almış ve ilk fotoğraf sergisini 1953 yılında daha 21 yaşındayken Cambridge'de açmıştır. İngiltere'de kaldığı zaman zarfı içerisinde Cambridge'de bir, Londra'da ise dört sergi açan Moran, Türkiye'ye döndükten sonra da sergilerine çeşitli şehirlerde devam etmiştir.

1963 yılında Özdemir Asaf ile evlenen Moran, evliliğinden sonra fotoğrafçılığı bırakmış, eşinin şiirlerini İngilizce'ye çevirmiş ve bazı İngilizce- Türkçe sözlük çalışmalarında yer almıştır.

1981'de eşini kaybetmiş, bir sene sonra İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Fotoğraf Enstitüsü'nde Onur Üyesi olarak görev yapmıştır.

Sanatında genel olarak Anadolu temasını işleyen Moran, 15 Nisan 1995 tarihinde doğduğu şehir olan İstanbul'da yaşamını yitirdi.