DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

'Yılanın ısırdığı çocuğa serum ve doktor bulunamadığı' iddiası

'Yılanın ısırdığı çocuğa serum ve doktor bulunamadığı' iddiası

7 Yıl Önce
2015-05-26 20:16:57
İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, "yılanın ısırdığı çocuğa serum ve doktor bulamayan aile 8 hastane dolaştı" haberlerine ilişkin, hastanın 48 saat süresince izlendiği ve antiserum uygulamasına gerek görülmediğini bildirdi.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nden bazı basın yayın organlarında yer alan "yılanın ısırdığı çocuğa serum ve doktor bulamayan aile 8 hastane dolaştı" haberlerine ilişkin açıklama yapıldı.

Aşı depolarında, yılan, akrep, difteri, tetanos ve kuduz serumunun bulunduğu belirtilen açıklamada, aşıların, talep üzerine soğuk zincir şartlarında ilgili hastanelere teslim edildiği kaydedildi.

Açıklamada, bunun haricinde serum talebi acil durumlarda da Bakırköy, Zeytinburnu, Maltepe ve Ümraniye aşı depolarından 7/24 hekimin reçete etmesi karşılığında hastanelere verildiği, konu hakkında resmi yazı ile tüm kurumların bilgilendirildiği aktarıldı.

Avrupa ve Anadolu yakasındaki hastanelere bu yıl yılan serumu dağıtımının yapıldığı, ihtiyaç halinde depolarda hazır bulundurulduğu aktarılan açıklamada, Türkiye'de yılan ısırığı vakalarının sık olmamakla birlikte mevsimsel olarak görüldüğü anlatıldı.

Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Yılan ısırığı vakalarında hastalar 24 saat izlenebilir veya klinik durumuna göre yılan serumu uygulanabilir. Ancak yılan serumunun kendisi de ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilmektedir. Bununla birlikte zehirlenme durumlarında sağlık personeline ve halkımıza 7/24 bilgi veren ve danışmanlık yapan 114 nolu UZEM (Ulusal Zehir Danışma Merkezi) Çağrı Merkezi bulunmaktadır.

Habere konu olan hastamız 48 saat süresince izlenmiş ve antiserum uygulamasına gerek görülmemiştir. Genel durumu iyi olan hastamız her an taburcu edilmeye müsaittir."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

erkan

Tc devleti 12 saat fabrikada çalışan türklerin derdine çare oldu. umarım kc devletide 10 uncu katta mala ile iskele üstünde sıva yapan kürtün derdine deva olur.AKP dönemi TC nin temeline dinamit yerleştirildi diye eyyam yapan sözcü yazarının damadı nişantaşı ve bebekte oturarak ülkenin ikinci sınıfını temsil ettiğini söyleyen hdp ye hayırlı olsun. lakin bunlara kürt desen kürt değil müslüman desen müslüman değil. bu savaşı türk ve kürt arasında çıkarmak isteyen bu zihniyet kaybedecek o gün bu iş kökünden halledilmiş olacak.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş