Yerli mısır tohumunda yüksek verim

Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü ve Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce yapılan denemeler sonucunda toprakla buluşan yerli mısır tohumları yüksek verim sağlarken çiftçiyi memnun etti.

27.09.2020 12:35:12

Yerli mısır tohumundan yüksek verim

Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü ve Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yapılan denemeler sonucunda toprakla buluşan yerli mısır tohumları yüksek verim sağlarken çiftçiyi memnun etti.

2019'da 150 dönümlük arazide denemeleri yapılan "Aga" ve "Hacıbey" tohumlarından yüksek verim alınmasıyla üreticiler, ithal ürünlerden vazgeçerek hayvanlarının kaba yemini karşılamak üzere yerli tohumları toprağa serpti.

Ürünün boyundan ve veriminden memnun olan üreticiler, elde ettikleri ürünü işledikten sonra ayrıca hayvanlarına yem yapabilecek.

İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş, geçen yıl hayvancılıkta kaba yem üretimini karşılamak için çiftçilerle ve Mısır Araştırma Enstitüsü ile çalışma başlattıklarını söyledi.

bcab43c7epm

1 dekarda 10 ton verim

Yerli "Aga" ve "Hacıbey" tohumlarını Osmanlı'nın kurulduğu topraklar olan Bilecik'te belirlenen bahçelerde denediklerini ifade eden Yoldaş, şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin de destekleriyle yerli ve milli tohumlar üzerinde çalışıp bu üretimi yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Denemelerimizde iyi sonuçlar aldıktan sonra bu yıl 1000 dekar alanda, yüzde 50 destekle üreticilerimizle birlikte üretim yaptık. Yıllardır yabancı ürünlerle denemelerimizi yapıyorduk, son yıllarda yerli ve milli çeşitlerimizin geliştirilmesi ile bu ürünlerin daha verimli olduğunu gördük. Bu yıl 1000 dekarda yapılan üretimi gelecek yıllarda 10 bin dekara çıkarmayı hedefliyoruz. İnşallah gelecek yıldan itibaren çiftçilerimize destek olup yerli ve milli tohumları daha fazla alanda toprakla buluşturacağız. 1 dekarda 10 ton verim alıyoruz, bu verimi daha da yukarılara taşımak istiyoruz.”

unnamed_7

"Bu çeşitle devam etmeyi düşünüyoruz"

Proje sorumlusu Hasan Öz de deneme sonucunda çiftçilerin bir anda yerli tohuma yöneldiğini aktardı. Ürünün yörenin toprağını sevdiğini belirten Öz, çok yüksek verim aldıklarını, hayvancılık maliyetlerini daha da düşürmek için Müdürlük olarak çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

Üretici Mustafa Gezen, üründen memnun kaldığını dile getirerek, "Tarlamıza hayvanlarımızın kaba yemini karşılamak için Aga cinsi mısırımızı ektik. Şu an çok güzel bir verim elde ettik. 3 gün sonra silaj yapacağız. Gelecek yıllarda da bu çeşitle devam etmeyi düşünüyoruz." diye konuştu.,

Osmaneli ilçesindeki arazisinde üretim yapan Cavit Öker, "Yerli ve milli ürünü tarlamıza ektik, şu an verim çok iyi. Bu tohum bundan sonra bizim hep arzu edeceğimiz ürün olacak. Şu an çok memnunuz." dedi.

YORUMLAR (0)