SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Yeni Şafak: IMF Durmuş Yılmaz'a lobi görevi vermiş

Yeni Şafak: IMF Durmuş Yılmaz'a lobi görevi vermiş

İyi Partili Durmuş Yılmaz’ın Eylül ayında Ankara Hilton’da IMF yetkilileriyle yaptığı gizli görüşmenin ayrıntıları ortaya çıktı. İddialara göre Yılmaz, o görüşmede Türkiye'nin IMF’den borç almasını istediğini belirtti.

Yeni Şafak: IMF Durmuş Yılmaz'a lobi görevi vermiş
15.12.2019 10:12:40

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) yetkilileri, 31 Mart'ta CHP ve İYİ Parti yetkilileri ile Ankara'da gizli bir görüşme yaptı.

Ankara'da bir otelde gerçekleştirilen görüşmeye CHP adına Parti Sözcüsü Faik Öztrak İYİ Parti adına da eski Merkez Bankası Başkanı, Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz katılmıştı.

GİZLİ TOPLANTIDAN 3 AY SONRA GELNE TAVSİYE

Yeni Şafak'tan Nur Banu Aras'ın haberine göre İYİ Partili Yılmaz, "Türkiye için döviz kaynağı bulmanın tek yolunun IMF olduğunu" belirterek, toplantıdan 3 ay sonra şunları söyledi:

"IMF'ye gidilsin mi gidilmesin mi bu hükümetin tercihindedir. Ama bana göre bu kaynak ancak IMF'nin gözetim ve denetimi sağladığı bir ortamda olabilir."

68 YILLIK BORÇ

IMF'ye 11 Kasım 1947'de İsmet İnönü'nün liderliğini yaptığı CHP hükümeti döneminde üye oldu. Türkiye ve IMF arasında 19 stand-by anlaşması imzalanırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başbakan olduğu dönemde 14 Mayıs 2013'te IMF'ye olan borç kapatıldı.68 yıllık prangalardından kurtularak güçlenen Türkiye, IMF'ye borç verecek duruma geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017 yılında “IMF bizden borç istedi 5 milyar dolar. Arkadaşlara ‘Verin' dedim. Baktılar ki Türkiye veriyor, vazgeçtiler” şeklinde konuşmuştu.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ

YORUMLAR

/ 18.12.2019 13:06:49
Bu Adam nasıl merkez bankasi başkanlığı yapmis. Yaziklar olsun. Aldigi paralarda zehir zıkkım olsun.
İsmail Yeni / 15.12.2019 15:40:30
IMF adına iş görmek pek de yakışmış haspaya... Türkiye'yi Batıya borçlu kılması için ne vadedilmiş olabilir ki...
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR