DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullananlara kolaylık

Yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullananlara kolaylık

7 Yıl Önce
2015-06-03 10:13:09
Yeni nesil ödeme kaydedici cihaz (ÖKC) kullanan mükelleflerin "Z" raporlarını kağıda basma ve bu şekilde muhafaza etme zorunluluğu kaldırıldı.

Maliye Bakanlığı'nın, bazı Vergi Usul Kanunu genel tebliğlerinde değişiklik yapılmasına dair tebliğleri, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Mevcut düzenlemeye göre, ÖKC kullanan mükelleflerin, bu cihazları kullanarak satış yaptıkları her iş gününün sonunda, "Z" raporunu oluşturmak, kağıda basmak ve işletmede muhafaza etmek zorunda oldukları hatırlatılan tebliğde, yeni nesil ÖKC'de "Z" raporu oluşturma zorunluluğunun devam ettiği ifade edildi.

Buna karşın, söz konusu raporların, yeni nesil ÖKC'lerde elektronik ortamda muhafaza edildiğine işaret edilen tebliğde, bu cihazları kullanan mükelleflerin "Z" raporlarını ayrıca kağıda basma ve bu şekilde muhafaza etme zorunluluğunun kaldırıldığı kaydedildi.

- Fişler ile banka POS harcama belgelerinin iş yeri nüshalarının basımı

Öte yandan, bankacılık bilgilerini de ihtiva eden ÖKC fişleri ile banka POS harcama belgesinin iş yeri nüshası, sadece yeni nesil ÖKC'nin yazıcısından basılacak.

Bankacılık kartları ile yapılan ödeme karşılığında ÖKC fişi yerine fatura düzenlenmesinin söz konusu olduğu durumlarda, mali değeri olan ÖKC fişi yerine, satışın faturalı satış olduğunu belirten bir bilgi fişinin ÖKC'den düzenlenerek müşteriye verilmesi ve bu bilgi fişinde banka POS harcama bilgilerinin de gösterilmesi gerekecek. Bilgi fişinde bulunması gereken asgari bilgiler ile bilgi fişinin düzenlenme usul ve esaslarına ilişkin hususlara Gelir İdaresi Başkanlığı Mesajlaşma Protokolü dokümanlarında yer verilecek.

Yetkili ÖKC firmaları, basit/bilgisayar bağlantılı yeni nesil ÖKC'ler için söz konusu zorunluluğu en geç 1 Ocak 2016 tarihine kadar yerine getirecek.

Basit/bilgisayar bağlantılı yeni nesil ÖKC kullanan mükelleflerin, işletmelerindeki harici banka POS cihazlarını 1 Ocak 2016 tarihine kadar yetkili ÖKC firmaları aracılığıyla yeni nesil ÖKC'lere bağlatmaları gerekecek. Bu tarihten sonra yeni nesil ÖKC'den bağımsız banka POS cihazları kullanılamayacak.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Z.A

Fakat iktidara uzanan dil ve el olunca yer yerinden oynadı....oynuyor...devam ediyor.....HAK, ADALET, ÖZGÜRLÜK,İSLAM kavramları sadece yol yapmak, havaalanı inşaetmek, çok yataklı hastane yapmak ise......gelişmiş ülke dediğimiz avrupa bunları çok güzel yapıyor. Ozaman araya islam müslüman gibi kavramları karıştırmamak lazım herhal. Yani iktidar olmak için DİN olgusunu karıştırmamak lazım.......!!!!!

Görüş Bildir Bizimle Paylaş