DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,5449 ₺

EURO

17,7822 ₺

ALTIN

974,82 ₺

BİST

3.242,25 ₺

Yeni bir parti daha kuruldu

Duvar saatini andıran amblemiyle Türkiye Birlik Partisi kuruldu...

7 Yıl Önce
2016-01-19 01:48:45

ODATV.com'da yer alan habere göre; Türkiye'nin 99. siyasi partisi olan Türkiye Birlik Partisi (TBP), bugün resmen kuruldu.

32 kurucu üyenin imzasıyla İçişleri Bakanlığı'na gerekli evrakları teslim ettiklerinin belirten TBP Kurucu Genel Başkanı Hüseyin Ekici, "10 Kasım 1938 Saat 9'u 5 geçe Atatürk devrimlerinin dondurulduğu tarihten itibaren kaldığımız yerden mücadelemize devam edeceğiz" diye konuştu.

Partinin amblemi bir duvar saatini andırıyor. Kırmızı zemin üzerine 12 adet yıldız bulunan amblemde; akrep saat 9'a denk gelen yıldızı, yelkovan ise 5'e denk gelen yıldızı gösteriyor.

1966'da bir grup Alevi siyasetçi tarafından Hasan Tahsin Berkman genel başkanlığında kurulan Birlik Partisi (1969'da Sivas Milletvekili Mustafa Timisi genel başkan oldu, 1973'de partinin adı Türkiye Birlik Partisi oldu)'nin devamı olmadıklarını belirten Hüseyin Ekici, "Biz Alevi partisi değiliz, mezhepsel, etnik kimlikli bir parti değiliz, üniter devletimizi savunuyoruz" dedi.

Ekici, Atatürk ilkelerini, Atatürk devrimciliği ve milliyetçiliğini iktidar yapmak istediklerini vurguladı.

Parti kurma çalışmalarına 7 Haziran seçimlerinden sonra başladıklarını ifade eden TBP Genel Başkanı Hüseyin Ekici, kurucular arasında DSP İstanbul İl eski Başkanı Av. Ercüment Tahiroğlu, Dr. Orhan Dörttepe başta olmak üzere CHP, DSP ve İşçi Partisi'nde bir dönem siyaset yapmış isimlerin yer aldığını belirtti ve illerde örgütlenme çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdüğünü kaydetti. Ekici, kendisinin de uzun yıllar CHP ve DSP'de siyaset yaptığını belirtti.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş