SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKFOTOVİDEO

Yeni Auris, temmuzda Türkiye'de satışta olacak

Yeni Auris, temmuzda Türkiye'de satışta olacak

Yeni Auris, temmuzda Türkiye'de satışta olacak
28.6.2015 11:58:46

Toyota'nın yenilenen Auris modeli temmuz ayının ortalarından itibaren Türkiye'de satışa sunulacak. Yeni Auris'in yıl sonuna kadar 4-5 binlik satışa ulaşması bekleniyor.

Toyota, yeni Auris ve Auris Touring Sports'un basın lansmanını Brüksel'de gerçekleştirdi.

Toyota'nın İngiltere'deki fabrikasında üretilen, Hatchback ve Touring Sports olmak üzere iki farklı gövde tipiyle piyasaya sunulacak yeni Auris, tasarım ve donanım özelliklerinin yanı sıra duyusal kalite ve geliştirilen sürüş dinamikleriyle de sınıfında farkını ortaya koymaya hazırlanıyor.

Temmuz ayının ortalarından itibaren Türkiye'de satışa sunulacak olan Yeni Auris'in yıl sonuna kadar 4-5 bin adetlik satışa ulaşması hedefeleniyor.

- Daha sportif dış tasarım

Daha sportif bir görünüme kavuşan yeni Auris, ön ve arka kısımlarının yeniden tasarlanmasıyla, yola daha hakim bir görünüme ve daha düşük ağırlık merkezine sahip olurken, profilden bakıldığında ise daha uzun ve akıcı bir görünüme kavuştu.

Otomobilin ön tasarımında kaslı ön tampon ve daha geniş alt ızgara dikkati çekerken daha keskin üst ızgara, krom detaylar ve Premium versiyonda kullanılan LED farlar bulunuyor.

Auris'in arka tasarımı da büyük ölçüde yenilendi. Daha kaslı tampon yapısı, otomobilin hatlarıyla bütünleşen arka farlardaki LED ışık çizgisi, yatay reflektörler ve yatay krom çıtalar yeni Auris'in arka tasarımda yapılan değişiklikler arasında yer alıyor.

Toyota Auris hatchback 55 mm uzayarak 4.330 mm'ye, Touring Sports ise 35 mm uzayarak 4.595 mm'lik boyuta ulaştı. Yeni Auris'te ağırlık ise ortalama 25 kg azaldı.

- İç mekanda "kalite algısı" arttı

Yeni Auris'in iç mekan tasarımında da bir dizi yenilikler yapıldı. Duyusal kaliteyi artırmak için iç mekan tasarımlar arasında devamlılık, renk uyumu ve görsel kalitenin geliştirilmesi üzerine yoğunlaşıldı.

Yeni Auris'in iç mekan tasarımı, aralarında Kıdemli Türk Mühendis Mehmet Fatih Kale'nin de bulunduğu bir ekip tarafından geliştirildi.

Toyota Avrupa'da 8 yıldır görev alan Kale, Duyusal Kalite Ekibi'nin tasarım ve mühendislik arasındaki bağlantıyı kurmak üzere 2012 yılında kurulduğunu belirterek, "Toyota'da duyusal kalite, müşterilerin otomobile oturduklarında ne hissettikleriyle ilgili bir konu. Bunlar daha çok görsel, dokunsal ve işitsel hislerdir. Mühendislik zekasındaki aynı derinliği ergonomiden konfora, konfordan dokunsal kaliteye yansıtmak istiyorduk. Yeni Auris'te tasarım dilinde belli bir akıcılık getirirken aynı zamanda Avrupa pazarı için önemli olan kalite hissini de artırdık" dedi.

Yeni Auris'te gösterge panelinin ortasına konumlandırılan 4.2" renkli TFT ekranda sürüş, tüketim ve navigasyon haritası gibi bilgiler görüntülenecek.

Orta konsola entegre edilmiş "Toyota Touch 2" sistemine sahip 7" tam renkli multimedya dokunmatik ekranla yolculuklar daha keyifli hale geliyor. "Toyota Touch 2" AM/FM radio, CD/ MP3 çalar, Bluetooth ile kablosuz cep telefonundan görüşme yapma, cep telefonundan müzik dinleme ve çalma listesinden seçim yapabilme, araç bilgisi, USB girişiyle iPod ve USB uyumlu mobil cihazlara bağlantıyla şarj imkanı ve entegre geri görüş kamerası özelliklerini taşıyor.

Yeni Auris'te havalandırma kanalları, kapı kolları ve vites topuzu gibi iç mekanda yer alan saten krom, lake siyah gibi birçok parça daha yüksek kaliteli malzemeyle tasarlandı. İç tasarımda kullanılan renk seçenekleri de daha uyumlu olarak otomobilin karakteristik özelliğiyle örtüşen bir hale getirildi.

- Düşük yakıt tüketimi ve optimum performans

Yeni Auris'in ürün gamında, sürüş konforunu ve yol tutuşunu artırmak için süspansiyon ve direksiyon sisteminde de iyileştirmeler gerçekleştirildi.

Sürüş dinamiklerinde yapılan değişikliklerin yanında yeni ses yalıtımıyla birlikte motor ve yüksek hızlarda oluşan rüzgar gürültüsünün önüne geçilerek daha sessiz bir sürüş sağlandı.

Yeni Auris'in motor gamı, düşük yakıt tüketimlerinin yanı sıra optimum performans sunuyor. Ayrıca tüm motor versiyonları Euro 6 emisyon normlarını karşılıyor.

Yeni Auris'in benzinli güç ünitesi seçenekleri arasında; 99 HP güç üreten, ortalama tüketimi 5.8 lt/100 km olan 1.33 lt Dual VVT-i motor ve 132 HP güce sahip, ortalama tüketimi 6.1 lt/100 km olan 1.6 lt Valvematic motor yer alıyor. 90 HP üreten ve 4 lt/100 km ortalama yakıt tüketen 1.4 lt D-4D motor da bir revizyondan geçirildi. Bu motor bir önceki versiyonda 1.800 d/dakikada 205 Nm tork üretirken, şimdi bu tork'a 1400 d/dakika'da ulaşabiliyor.

Yeni Auris Life, Active, Advance ve Premium versiyonlarıyla piyasaya sunulacak. Premium versiyonda standart olarak sunulan Skyview panoramik cam tavan, Active ve Advance versiyonlarında ise opsiyonlu donanım seçenekleri arasında yer alıyor.


      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR