DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Yemen'deki kriz

Yemen'deki kriz

7 Yıl Önce
2015-06-01 23:20:31
" ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Anne Patterson'un, Yemen'deki kriz hakkında hafta sonu ülkedeki çeşitli taraflarla istişarelerde bulunduğunu söyledi.

Harf, günlük basın toplantısında bir soru üzerine, Yemen'de Husiler tarafından alıkonulan Amerikalı serbest gazeteci Casey Coombs'un serbest bırakıldığını kaydetti.

Coombs'un Yemen'den ayrılarak Umman'a geldiğini belirten Harf, Umman hükümetine yardımları için teşekkür etti.

Amerikan medyası, Husilerin üç Amerikalı'yı hala elinde tuttuğunu yazarken, Harf, "güvenlik" gerekçesiyle konuya ilişkin herhangi bir rakam vermedi. Ancak Harf, bu kişilerin salıverilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını bildirdi.

- ABD ile Husiler arasında görüşme

ABD ile Husiler arasında, Umman'da, Yemen'deki duruma yönelik bir görüşme yapılıp yapılmadığına yönelik soru üzerine Harf, "(ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Anne) Patterson, Yemen'deki kriz hakkında birçok bölgesel tarafla istişarelerde bulunmak için Umman ve Suudi Arabistan'a seyahatte bulundu. Yemen'deki birçok organizasyonla, farklı gruplarla diyaloğa giriyoruz. Patterson da, Arap Yarımadası El Kaidesi hariç, Yemen'deki tüm topluluklarla buluştu. Bunun dışında daha fazla ayrıntı vermem mümkün değil" diye konuştu.

Harf, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin sözcüsünün Yemen hükümetinin bu görüşmelerin parçası olmadığına dair açıklamasının hatırlatılması üzerine, "Toplantıda kimlerin katıldığına yönelik detaylar veremeyeceğim ama Cumhurbaşkanı Hadi ile gayet iyi bir temasımız var" ifadesini kullandı.

Umman ve Suudi Arabistanlı yetkililerin toplantılarda yer alıp almadığı yönündeki soruları yanıtlamayan Harf, Patterson'un görüşmelerinde, insani yardımların kolaylaştırılması noktasında taraflara çağrı yaptığını da ifade etti.

Harf, "ABD'nin daha uzun bir ateşkes ortamı mı yaratmaya çalıştığı" sorusu üzerine, Yemen'de taraflar arasında diyalog olmasını istediklerini ve bu konuda öncü rol üstlenen Birleşmiş Milletler (BM) ile yakından çalıştıklarını dile getirdi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

oguz

cemaati kötülemek için hiçbir fırsatı kaçırmıyoruz.kimlerle iş tutuyoruz ya. adam, doğu perincek'in partisinde genel başkan yardımcısı.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş