DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Yemen'de siyasi çözüm arayışları

Yemen'de siyasi çözüm arayışları

26.05.2015 20:47:49
Yemen'deki çatışmalara çözüm bulmak için Cenevre'de "ön koşulsuz" olarak yeniden başlayacağı belirtilen müzakerelerin durumuna ilişkin belirsizlik sürüyor.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Cenevre'de yapılacağı açıklanan Yemen müzakerelerinin ne zaman başlayacağına ilişkin kesin tarih vermeyerek, "Yemen görüşmelerine ilişkin yeni bir gelişme olunca kamuoyuna duyuracağız" dedi. BM Genel Sekreterliği daha önce müzakerelerin 28 Mayıs'ta Cenevre'de başlayacağını duyurmuştu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, gazetecilerin konuya ilişkin soruları üzerine yaptığı açıklamada, Yemen'de önceliğin çatışmaların durdurulması, sivillerin korunması ve muhtaçlara yardım ulaştırılması olduğunu söyledi.

Müzakerelerin erteleneceğine ilişkin haberlerin hatırlatılması üzerine Dujarric, olumlu ya da olumsuz bir yanıt vermedi. BM sözcüsü, "Biz de konuya ilişkin gelişmeleri bekliyoruz. Yemen görüşmelerine ilişkin yeni bir gelişme olunca kamuoyuna duyuracağız" diye konuştu.

Dujarric, tarafların ön koşul ileri sürdüğü iddiaları için de "Birinci öncelik tarafları müzakere masasının etrafında buluşturmak ve çatışmaların durmasını sağlamak. Taraflar talep ettikleri koşulları müzakere başladıktan sonra masaya getirebilirler. Bizim talebimiz tüm taraflardan biran önce diyaloğa başlamaları" ifadesini kullandı.

Yemen'de altyapıya, sağlık kuruluşlarına ve sivillere yönelik saldırıların kabul edilemeyeceğini vurgulayan Dujarric, bu saldırıların Yemen halkının çektiği acıları artırmaktan başka bir etkisinin olmayacağını ve bir an önce sonlanması gerektiğini ifade etti.

Yemen krizine siyasi çözüm bulunması amacıyla ay sonunda Cenevre'de yapılması planlanan barış görüşmelerinin, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin, BMGK'nın "şiddete son verilmesi ve hareketin askeri birliklerini kentlerden çekmesi" yönündeki kararını Husi Ensarullah Hareketi uygulayıncaya kadar ertelenmesi talebinde bulunduğu kaydedilmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Ahmet BIYIKOĞLU

anlaşılan KOALİSYON iktidarlarını görmeden insanların deveccühü çok değişmeyecek

Görüş Bildir Bizimle Paylaş