SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
'Yemen'de kıtlığın yaratılmasında suç ortağıyız'

'Yemen'de kıtlığın yaratılmasında suç ortağıyız'

İngiltere’de eski bakanlardan Andrew Mitchell İngiltere’nin Suudi önderliğindeki koalisyona silah satarak Yemen’de kıtlığın baş göstermesinde “suç ortağı” olduğunu dile getirdi.

'Yemen'de kıtlığın yaratılmasında suç ortağıyız'
8.11.2018 11:35:39

TİMETÜRK ÇEVİRİ

David Cameron hükümetinde Uluslararası Gelişme Bakanı olan Andrew Mitchell, şu anda Dışişleri Bakanı olan Jeremy Hunt'ı hükümetin konu hakkındaki duruşunu yeniden değerlendirmeye çağırdı.

Silah satışının durdurulması tartısşmaları arasında muhalefet milletvekilleri de Suudi önderliğindeki koalisyona endişelerini dile getirdiler.

Eski Bakan Mitchell, “Yeni Dışişleri Bakanımız İngiliz hükümetinin BM'de Yemen'le ilgili pozisyonunu gözden geçirme fırsatı buldu mu? İngiltere'nin kıtlığın yaratılmasına neden olmakta “suç ortağı” olduğu Suudi koalisyonundan ateşkesi temin ve anlamlı müzakerelerin balması için yapıcı tarafsızlığa geçecek mi? Çünkü BM Özel Temsilcisi Martin Griffiths de sürekli buna teşvik ediyor ve korumaya çalışıyor” dedi.

Mitchell'e cevaben Orta Doğu Bakanı Alistair Burt İngiltere'nin “doğru fırsat yakalandığı anda” bir çözümle öne çıkacağını belirtti.

Theresa May'in hükümeti gemişte yüksek mahkemenin de desteğiyle Suudi Arabistan'a silah satışının İngiltere'nin silah ihracat izni kanunlarını ihlal etmediğini ileri sürmüştü. Gerekçe olarak ise Suudi koalisyon tarafından yapılmış ciddi insan hakları kanunu ihlaline dair kesin risk olmadığı öne sürülmüştü.

Kaynak: INDEPENDENT


      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR