DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Yemen'de dang humması salgını

Yemen'de dang humması salgını

18.06.2015 09:38:42
Yemen'de her gün onlarca kişinin Dang humması nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Kızılhaç örgütünden yapılan açıklamada, ülkenin Kreyter, El-Mualla, Hor Mekser ve Et-Tevahi kentlerinin son günlerde hızla artan "dang humması" nedeniyle salgın hastalık bölgesi ilan edildiği belirtildi.

Açıklamada, mayıs ayından itibaren etkili olan salgın nedeniyle Aden kentinin güneyinde her gün onlarca kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Aden kentinde Ensarullah Hareketi (Husiler) ile Cumhurbaşkanı Abdurrabbu Mansur Hadi yanlısı Halk Direnişi Güçleri arasındaki çatışmaların salgın hastalıkların yayılmasına zemin hazırladığını savunan sağlık kaynakları ise son iki ayda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 300 kişinin salgın nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtti.

Bölge sakinleri de okuldan hastaneye dönüştürülen bir binada hastalara müdahale edildiğini ancak elektrik, tıbbi malzeme ve personel yetersizliği nedeniyle sağlık hizmetlerinde ciddi sıkıntılar yaşandığını dile getirdi.

Sivrisineklerden bulaşan virüsün neden olduğu "dang humması" vakaları, genellikle yağışın sıkça görüldüğü mevsimlerde, özellikle haziran ve eylül aylarında artış gösteriyor.

Bilim adamları, yüksek sıcaklık ve uzun süren yağışların sıtma ve dang humması taşıyan sivrisineklerin artmasına sebep olduğunu ifade ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), nisan ayında yaptığı yazılı açıklamayla, hayati öneme sahip ilaçların ve sağlık malzemelerinin eksikliği, uzun süreli elektrik kesintileri ve jeneratörlerin çalıştırılması için gerekli yakıtın bulunamaması gibi nedenlerle Yemen'deki sağlık hizmetlerinin "çökmek üzere" olduğunu duyurmuştu.

Halk Sağlığı ve Nüfus Bakanlığı da ülkedeki önemli hastanelerin pek yakında acil sağlık ve insani hizmet sağlamaktan aciz kalabileceğini, böbrek ve kalp gibi kronik hastaların ihtiyaç duyduğu ilaçların eksikliği nedeniyle sağlık programlarının aşamalı şekilde çökebileceğini ve kan bankalarındaki stoklarda tehlikeli şekilde azalma meydana geldiğini açıklamıştı.

Devrimin ardından siyasi istikrarın sağlanamadığı Yemen'de yönetime bağlı birliklerle çatışan Husilerin ilerleyişini durdurmak için Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon mart ayında, söz konusu gruba yönelik operasyon başlatmıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

cengiz Göküzüm

Ey müslümanlar uyanin avrupali hacli komisyonu ortadogu ülkelerinin halklarini avrupaya planli bilincli ve kararli bit sekilde göce zorluyor ve önümüzdeki 10 yil icinde türist adi altinda kendi halklarini buralara yerlestirecekler inanin bop bir parcasi ülkenizi term etmeyin haydut avrupada bir sey yok göstermelik lüks halki soyan sömüren sistem bir verir 20 aliyor

Görüş Bildir Bizimle Paylaş