Yasin Naci Ağaroğlu

Yasin Naci Ağaroğlu

15 Temmuz şehidi Yasin Naci Ağaroğlu Kimdir? İşte Yasin Naci Ağaroğlu'nun biyografisi

Antalya'da bulunan ailesinin yanından tek ders sınavını vermek üzere Ankara'ya gelen hukuk fakültesi son sınıf öğrencisi Yasin Naci Ağaroğlu, 15 Temmuz günü Genelkurmay Başkanlığı önünde darbeci askerlerce helikopter ateşiyle şehit edildi. 22 yaşındaki Ağaraoğlu, şehit olduktan sonra mezun oldu ve diploması ailesine teslim edildi.

15 Temmuz gecesi, kaldığı yurttan olayları takip eden Yasin Naci Ağaroğlu, darbeye tepkisini göstermek için Genelkurmay Başkanlığı önüne geldi. Olaylar üzerine Yasin'i merak eden ablası Betül Kardıçlı, kardeşine mesajla ulaşarak kendisine dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

TANKTAKİ ASKERİ İNDİRDİKLERİNİ ABLASINA ANLATTI

Yasin, herkesin sokakta olduğunu ve polisle konuştuğunu, sıkıntının kısa sürede çözüleceğini söyledi. Halkın tankların önünü keserek askerleri indirildiğini mesajla ablasına anlatan Yasin, ailesinden dua istedi.

Ama kısa süre sonra ablasıyla Yasin'in iletişimi kesildi. 22 yaşındaki Ağaroğlu, Genelkurmay Başkanlığı önünde darbeci askerlerin helikopterlerden açtığı ateş sonucu şehit oldu.

DİPLOMASI AİLESİNE VERİLDİ

Son sınıf öğrencisi olan ve en büyük hayali akademisyenlik olan Yasin Naci Ağaroğlu'nun diploması, üniversite yönetimince ailesine teslim edildi.

Oğlunun ve 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında şehit düşen bütün vatandaşların "Vatan şehidi" olarak anılmasını isteyen baba Osman Ağaroğlu, "Vatanımız için, milletimiz için, milletimizin birlik ve beraberliği için, gönderden al bayrağımızın inmemesi için canlarını veren nice şehitlerimize selam olsun, hepsi bizim çocuklarımızdı" dedi.

Baba Ağaroğlu, "Cenaze bizim olmaktan çıktı, milletin oldu artık. Bütün milletimize şükranlarımı arz ediyorum. Bir Yasin Naci gider, binlercesi gelir diyoruz" diye konuştu.

İLAHİYAT DA OKUYORDU

22 yaşındaki Yasin Naci Ağaroğlu, üniversite sınavında derece yapmış öğrencilerden biriydi. Ankara Hukuk Fakültesi'nde son sınıftaydı, ortalamasını yükseltmek için tek dersi bütünlemeye bırakmıştı. Bir yandan da Açıköğretimde İlahiyat okuyordu.

Yasin Naci Ağaroğlu'nun ismi Antalya Korkuteli'nde bir imam hatip lisesine ve İzmir Ödemiş'te bir imam hatip ortaokuluna verildi.