Yaşar Nuri Öztürk

Yaşar Nuri Öztürk

Türk İslam Felsefesi Profesörü, gazeteci, yazar, avukat, siyasetçi ve televizyon programcısı Yaşar Nuri Öztürk... Yaşar Nuri Öztürk kimdir? İşte Yaşar Nuri Öztürk'ün biyografisi

Yaşar Nuri Öztürk, 5 Şubat 1951'de Bayburt'ta doğdu.

Trabzon- Sürmene'de büyüyen Öztürk, ilkokulu dışarıdan bitirerek Trabzon İmam Hatip Lisesi'ne girdi. Trabzon İmam Hatip Lisesi'nden birincilikle mezun olduktan sonra İstanbul'a geldi ve İlahiyat ile Hukuk okudu.

Üniversitenin ardından asistanlığın yanı sıra avukatlık stajını da sürdürdü. Bir yandan Son Havadis, Tercüman gibi gazetelerde yazılar yazdı.

1992'de kurulan İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ne, 1993'te dekan olarak atandı. 2002 senesine kadar dekanlık görevini devam ettirdi. 26 yıl boyunca çeşitli üniversitelerde öğretim üyesi ve dekan olarak görev yaptı. Çeşitli gazetelerde yazarlık yapan Öztürk'ün bir dönem siyasi kariyeri de olmuştur.

3 Kasım 2002 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) İstanbul Millet Vekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne giren Öztürk, kısa bir süre sonra istifa etti. İstifasına, hayal kırıklığına uğraması ve 23-24 Ekim 2003 tarihlerindeki kurultayda çok çirkin bir siyaset oyunuyla dışlanmasını gerekçe göstermiştir.

CHP'den istifa ettikten sonra 16 Şubat 2005'te Halkın Yükselişi Partisi'ni kurdu ve 4 sene boyunca genel başkanlık yaptı.

19 Ekim 2009'da üniversite ile fazla ilgilenemediği gerekçesiyle genel başkanlıktan istifa ederek siyasi hayatına son verdi.

2011'den itibaren mide kanseri ile savaşan Yaşar Nuri Öztürk, 22 Haziran 2016 tarihinde Çarşamba günü İstanbul'daki evinde yaşamını yitirdi. Öztürk, Kanlıca Mezarlığı'na defnedilmiştir.

ESERLERİNDEN BAZILARI

Kur'an'ı tanıyor musunuz? (O'nu Hiç Okudunuz mu?)

Türkiye'ye Mektuplar

400 Soruda İslam

Batı Sömürgeciliği ve İslam Dünyası

Tasavvufun Ruhu ve Tarikatlar

Kur'an'ı Anlamaya Doğru