DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Yasaklı Avrupalı politikacı listesi genişleyebilir

Moskova, bazı Avrupalılara Rusya'ya seyahat yasağı uygulaması kararının medyada yer alması üzerine yasağı genişletebileceğini açıkladı

7 Yıl Önce
2015-06-02 11:32:40

Dünya Bülteni haberine göre; Rusya, AB Büyükelçiliklerine gizlilik şartıyla gönderdiği Rusya'ya seyahat yasaklı Avrupalı politikacılar listesinin basına ilan edilmesinin, anlaşma ihlali olduğunu söyleyip listeyi daha da genişletebileceğini açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Enformasyon ve Basın Bölümü Başkan Yardımcısı Mariya Zaharova, gazetecilere yaptığı açıklamada. ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin Rus vatandaşlarının ülkelerine girişleri yasaklaması durumunda Rusya'nın karşı önlemler alacağını kaydetti.

Moskova yönetimi birçok Avrupalı politikacının kendi ülkesine seyahatini yasakladığını ilgili Büyükelçiliklere gönderdiği yazılarla bildirmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, "AB kara listeyi gizli olarak istedi ama liste basında çıktı" açıklaması yaptı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Brüksel'in Rusya'dan “kara listeyi” gizli şekilde istediğini ve listenin basında yayınlaması etik ihlali olduğunu savundu.

Avrupa Komisyonu'nun Rusya'ya girişi yasaklanan Avrupa Birliği vatandaşlarının isimleri yer aldığı listeyi, söz konusu insanlara bilgi verilmesi için gizli şekilde istediğini ifade eden Sergey Lavrov, “Avrupa Birliği'nin talebi üzerine gizli şekilde listeyi teslim ettim ve liste hemen basına sızdı. Sızıntıları genel olarak yorumlamayan AB ise bunları memnuniyetle karşıladı. Bundan dolayı burada etik normlarının ihlal edildiğini düşünüyorum” dedi.

Rusya, Avrupa Birliği'nin kendisine karşı uyguladığı yaptırımlara cevap olarak bazı Avrupalı politikacıların Rusya'ya girişini yasakladı. Rusya'ya girişi yasaklanan insanların listenin kopyası, Finlandiya ulusal televizyonu ve Avrupa'nın diğer medya kuruluşları tarafından yayınlandı.

Rusya'nın oluşturduğu 89 kişilik “kara listede” Avrupa Parlamentosu üyeleri ve Avrupa Birliği'nin yasama organlarının yetkilileri, yüksek düzey askeri, kolluk ve istihbarat kurumlarının yetkilileri, sivil toplum aktivistleri yer aldı. Listede ismi bulunan kişilerin çoğunu Baltık ülkeleri, Polonya, İsveç ve İngiltere vatandaşları oluşturuyor.Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş