DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9280 ₺

EURO

16,8649 ₺

ALTIN

945,05 ₺

BİST

2.388,42 ₺

Yarın dergisi Ömer Lütfi Mete'yi kapağa taşıdı

Her sayısında önemli isimlere yer vermeyi hedefleyen 'Yarın' dergisi, ilk sayısında, gazeteci, şair ve yazar Ömer Lütfi Mete'yi kapağa taşıdı.

5 Yıl Önce
2017-08-30 11:42:38

Her sayısında önemli bir isim hakkında özel dosya ile okur karşısına çıkmayı hedefleyen derginin İmtiyaz Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Murat Açıkgöz, 5 kişilik bir yayın kuruluyla yola çıktıklarını belirterek, "30'a yakın yazarımız var. Farklı fikirlere sahip birçok yazar ve şaire yer verdik. Tabii, bu kadar değerli ismi bir araya getirmek zor oldu ama eminim ilk sayımızdan itibaren okuyucuların seveceği, beğeneceği, elinden düşürmeyeceği bir dergi olacaktır." dedi.

"OKUYANLARDAN OLUMLU DÖNÜŞLER ALDIK"

Okuyanlardan olumlu geri dönüşler aldıklarına dikkati çeken Açıkgöz, "İlk kez işin mutfağında bulunmamıza rağmen iyi yorumların alınması bizi çok mutlu etti." ifadelerine yer verdi.

Açıkgöz, popüler kültür dergisi olmadıklarına vurgu yaparak, "Belli bir çevreye hitap etmiyoruz ama özellikle bu topraklarla bütünleşmiş, bu coğrafyayla ilgili hassasiyeti olan şair ve yazarlar önceliğimiz olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Derginin iki ayda bir okurla buluşacağını söyleyen Açıkgöz, içerikte güncel siyaset ve politika dışında her konuyu ele alabileceklerini kaydetti.

"İLK SAYIDA ÖMER LÜTFİ METE VAR"

Murat Açıkgöz, ilk sayıda gazeteci, şair, yazar ve senarist Ömer Lütfi Mete'yi kapağa taşıdıklarını aktararak, şu bilgileri verdi:

"Her sayıda vatanımıza, Türk ve İslam camiasına mal olmuş isimleri kapağımıza, satırlarımıza ve hikayelerimize taşıyacağız. İlk sayımız bu istikamette çıktı. Şair, yazar, mütefekkir Ömer Lütfi Mete'yi işledik. Hakkında yazılar, röportaj ve afiş hazırladık. Aslında kendisi, bedeni toprakla buluşmuş diğer şair ve yazarlarımız gibi kıymeti sonradan bilinen, anlaşılan bir değerdi. Her sayımızda vefa duygusunu kuşanmış, nitelikli eserler ortaya koyma gayreti içerisinde olacağız."

ÖNEMLİ İSİMLER YER ALACAK

İkinci sayıda müzisyen Hasan Sağındık'ı ele alacaklarını dile getiren Açıkgöz, aralarında Nevzat Kösoğlu, Galip Erdem, Osman Yüksel Serdengeçti, Nurettin Topçu, Peyami Sefa, Abdurrahim Karakoç ve Dilaver Cebeci'nin de bulunduğu kültür sanat dünyasının önemli isimlerine derginin gelecek sayılarında yer vereceklerini söyledi.

"KALICI İZ BIRAKMAK İSTİYORUZ"

Açıkgöz, dergilerin yayın hayatının sürdürülebilir olmasının önemine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Dergimizin sayfa boyutu küçülebilir, renkleri değişebilir, sayısı azalabilir ama yüreğimizdeki fikir sancısı asla küçülmeyecek. Biz altıncı ayın ya da ikinci yılın sonunda ne şart olursa olsun, hür tefekkürün kalesine kapanan bir dergi teslim etmek istemiyoruz. 'Ay Vakti', 'Dergah' ve 'Yedi İklim' gibi (Yarın) dergimizin de edebiyat dünyasında kalıcı bir iz bırakmasını istiyoruz."

"İKİNCİ SAYI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI"

Hazırlık aşamasının iki ay sürdüğünü ifade eden Açıkgöz, "Hep yarına dair atıflarımız vardı. Yarına söz biriktirelim, yarına sözümüz olsun, gençlere, istikbalde nitelikli eserlerin bir araya geldiği ve kendilerini bulabilecekleri bir işaret fişeği olsun istedik. Sonra, derginin adı neden 'Yarın' olmasın diye düşündük. Dört, beş kişilik çekirdek kadromuzla beraber, 'Yarın' ismi üzerinde karar kıldık." diye konuştu.

Yarın'ın İmtiyaz Sahibi Açıkgöz, dergide herhangi bir temaya bağlı kalmak istemediklerini belirterek, "Biz aslında bir mektep, mutfak, merkez, bir ocak hüviyetinde olma niyetiyle yola çıktık. Yavaşça pişerek, gelecek dönemlerde de kendisine has bir yazar kadrosu ortaya çıkarmayı düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Ömer Lütfi Mete posterini ilk sayıyla birlikte okuyucularına hediye eden dergi, her sayısında kapağa taşıyacağı ismin afişini de ücretsiz verecek.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş