Yarı yolda bırakan vekiller yok oldu

AK Parti'nin kuruluşunda yer alan ya da daha sonradan katılıp Parti'yi yarı yolda bırakan milletvekillerinden ses yok

25.06.2015 11:06:04

2002'den bu yana istikrarlı bir biçimde büyüyen Türkiye'ye çelme takmak için AK Parti'yi içeriden vurmaya çalışan şer odakları her defasında millet tarafından hüsrana uğratıldı. Recep Tayyip Erdoğan'ın kurucusu olduğu AK Parti'yi yarı yolda bırakarak gemiyi terk eden isimlerin ortak akıbeti silinip gitmeleri oluyor.

Erkan Mumcu'dan Abdüllatif Şener'e, Ertuğrul Günay'dan, Hakan Şükür'e kadar birçok isim, AK Parti ve Erdoğan sayesinde bakanlık yetkisine kadar çıkarılmışken, partilerini bırakıp gittikten sonra kayıplara karıştı.

İşte millet tarafından silinen o isimler:

Emin Şirin

AK Parti'yi ilk bırakıp giden isim Emin Şirin oldu. 2002 seçimlerinde tek başına iktidara gelen AK Parti'nin İstanbul vekili olan Şirin, 9 Eylül 2003'te istifa etti. Ardından kısa süreli olarak ANAP ve Genç Parti macerasına girişen Emin Şirin siyaset arenasından silindi.

Erkan Mumcu

3 Kasım 2002 seçimleriyle AK Parti'den TBMM'ye giren Erkan Mumcu, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na getirilmişti. 15 Şubat 2005'te AK Parti'den istifa eden Mumcu, ardından ANAP'ın başına geçti. Mumcu, 2007'deki seçimlerde partisinin nal toplayarak barajı dahi aşamamasının ardından siyasetten çekildi.

Göksal Küçükali

AK Parti'nin İstanbul'dan aday gösterek milletvekili seçilme onurunu bahşettiği Göksal Küçükali, 1 Mart 2005'te istifa etti. ANAP'a katılan Küçükali, 14 Mart 2007'de buradan da ayrılarak kayıplara karıştı.

Hamza Albayrak

AK Parti'nin Meclis'e taşıdığı Hamza Albayrak 26 Nisan 2007'de gemiyi terk etti. Kısa bir süre DP'de siyaset yapan Albayrak, DP ile birlikte siyasî arenanın geri dönüşüm kutusuna atılan isimler arasında.

Abdüllatif Şener

AK Parti'nin kurucuları arasında yer alan Abdüllatif Şener, 2002 seçimlerinde AK Parti Milletvekili oldu. Kendisine Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı bahşedilen Şener, 2007 yılında istifa etti. 2009 yılında Türkiye Partisi'ni kuran Şener, tabela partisi konumunda kalan TP'yi kısa sürede kapattı. Şener, ismini zaman zaman "Eski AK Partili" olarak gündeme taşımaya çalışıyor olsa da kendisine CHP'nin kanalı Halk TV'den başka kulak veren kalmadı.

Mehmet Yaşar Öztürk

22 ve 23. Dönem AK Parti milletvekilleri arasında yer alan Mehmet Yaşar Öztürk, 25 Eylül 2008'de partisinden istifa etti. Türkiye Partisi'ne katılan ve 2009 yılında TP'nin kapanması ile açığa çıkan Öztürk, kayıplar arasında yer alıyor.

Feyzi İşbaşaran

AK Parti'den Elazığ vekili yapılan Feyzi İşbaşaran, 26 Aralık 2009'da istifa etti. Polislerle girdiği küfürlü tartışmalarla adından söz ettiren İşbaşaran, zaman zaman Twitter adresi üzerinden ettiği küfürlerle gündeme gelse de siyaset sahnesinden silindi.

Mehmet Zeki Özcan

AK Parti Ankara Milletvekili olarak TBMM'ye giren Mehmet Zeki Özcan, 12 Nisan 2010'da istifa etti. Uzun süre piyasada görülmeyen Özcan, sonrasında MHP saflarına katıldığını açıkladı.

Yusuf Ziya İrbeç

Antalya'dan 2007'de Meclis'e taşınan İrbeç, 2011 yılında istifa ederek MHP'ye geçti. İrbeç, aynı sene içerisinde "disiplinsiz ve dengesiz davranışları" nedeniyle MHP'den ihraç edildi.

Hakan Şükür

17-25 Aralık darbe operasyonları sonrası Pensilvanya'dan gelen talimatla AK Parti'den kopan "tuzluk" vekiller arasında başı çeken Hakan Şükür, 17 Aralık kumpasının bir gün öncesinde AK Parti'den istifa ederek 'işaret fişeği' vazifesi gördü. Şükür, 7 Haziran genel seçimlerde bağımsız aday oldu; sadece 48 bin 687 oy, milletten de ders aldı.

Ertuğrul Günay

Sol tandanslı Ertuğrul Günay, 2007 yılında AK Parti'ye katıldı. Erdoğan önderliğindeki AK Parti'de kariyerinde bir daha asla göremeyeceği makamlara getirilen Günay, bir dönem Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptı. Paralel'in peşine takılarak 27 Aralık 2013'te istifa eden Günay, son seçimlerle birlikte esamesi unutulacaklar listesine ismini yazdırdı.

Erdal Kalkan

Pensilvanya talimatıyla AK Parti'yi yarı yolda bırakan bir diğer isim ise Erdal Kalkan. Milletvekili yapıldığı AK Parti'den 30 Aralık 2013'te istifa etti. Kalkan, şimdilerde siyasi kayıplar arasında.

Hasan Hami Yıldırım

AK Parti'nin Burdur vekili olarak Meclis'e soktığu Hasan Hami Yıldırım, "tuzluklar" arasında yer aldı. 31 Aralık 2013'te AK Parti'den kaçan Yıldırım'ın ara ara Zaman gazetesine demeç vermekten başka bir faaliyeti bulunmuyor.

Muhammed Çetin

Bir diğer 'tuzluk' Muhammed Çetin, 31 Ocak 2013'te AK Parti'den istifa etti. İstifa sonrası hemen hemen her gün Erdoğan ve AK Parti'ye hakaretler yağdırması ile gündeme gelen Çetin'in sesi şu sıralar hiç çıkmıyor.

İlhan İşbilen

12 Haziran 2011'de AK Parti'nin İzmir vekili olan İlhan İşbilen, Fetullah Gülen'in berberi olarak tanınıyordu. Gülen örgütünün AK Parti Hükûmeti'ni devirmeye yönelik darbe teşebbüsleri sonrasında partiden istifa eden İşbilen şu an kayıplar arasında.

İdris Bal

'Sızıntı' vekillerden İdris Bal, AK Parti'den 30 Kasım 2013'te istifa etti. Paralel Yapı'nın gazıyla Demokratik Gelişim Partisi'ni kuran İdris Bal, seçime bile girmeden 31 Mart 2015'te partisindeki tüm görevlerinden istifa ederek siyasetten çekildi.

İdris Naim Şahin

AK Parti sayesinde İçişleri Bakanlığı yapan İdris Naim Şahin, 25 Aralık 2013'te partiden istifa etti. MİLAD Partisi'ni kuran Şahin, 5 aylık süre sonunda İdris Bal gibi kendi kurduğu partiden istifa ederek kayıplara karıştı.

Ahmet Öksüzkaya

AK Parti Kayseri Milletvekilliği görevindeyken istifa eden Ahmet Öksüzkaya, ismi hiç duyulmayan isimler arasında yer aldı.

Ahmet Kutalmış Türkeş


Alpaslan Türkeş'in oğlu Ahmet Kutalmış Türkeş, 7 Haziran seçimlerine 9 gün kala, tekrar aday gösterilmediği AK Parti'den istifa etti. Türkeş, diğer isimler gibi siyasi arenada ibretlik bir biçimde 'silinenler' listesinde bulunuyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

M.N.A

bunlar yüksek uçmak isteyen hainler