DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Yardım kuruluşları ramazanda da sevindirdi

Yardım kuruluşları ramazanda da sevindirdi

16.07.2015 13:00:08
EMRAH GÜNEY - Aralarında Türk Kızılayı, İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Cansuyu, Deniz Feneri ve Sadakataşı gibi derneklerin de bulunduğu yardım kuruluşları, ramazan ayı boyunca yardım faaliyetlerini arttırarak sürdürdü.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Türkiye'de faaliyet gösteren yardım kuruluşları, ramazan boyunca yurt içinde yaptıkları çalışmaların yanı sıra, dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan ihtiyaç sahiplerine de ulaştı.

Bu çalışmalar kapsamında, Türk Kızılayı, ihtiyaç sahipleriyle hayırseverleri bir araya getirdi. Ülke genelinde faaliyet gösteren 12 aşeviyle iftar sofraları kuran Türk Kızılayı, dışarı çıkamayacak durumda olan yaşlı ve hastaların yemeklerini de özel sefer taslarıyla evlerine gönderdi.

Bu kapsamda ramazan boyunca 300 binden fazla kişiye sıcak yemek ulaştıran Türk Kızılayı, 23 binden fazla gıda kolisini de ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı.

Ayrıca, 50 bin kişiye gıda ve giyim yardımında bulunan Türk Kızılayı, ramazan ayında kurban eti konserve dağıtımlarını sürdürdü.

- Hayatını kaybeden 15 tarım işçisinin yakınlarına yardım

Ramazanın ilk günlerinden itibaren hayırseverlerin zekatlarını da ihtiyaç sahiplerine ulaştıran Türk Kızılayı, Manisa'da meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden 15 tarım işçisinin yakınlarına da biner lira bayram yardımı yaptı.

Ramazanda Gazze, Irak, Somali, Pakistan ve Bangladeş'te iftar sofraları kuran Türk Kızılayı, gıda, yemek gibi yardımlarının yanı sıra, yurt içindeki ve yurt dışındaki 200 bin kişiye giysi dağıtımı gerçekleştirdi.

- İHH, 96 ülkede yoksulların kapısını çaldı

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı da ay boyunca, yurt içinde 78 kent ve ilçelerinde ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzattı.

Yurt içindeki faaliyetlerinin yanı sıra, 96 ülkedeki yoksulların kapısını çalan İHH, ramazan sevincinin bu evlerde de yaşanmasına katkı sundu.

Bu kapsamda yurt içinde 47 bin 500, yurt dışında ise 103 bin 228 ramazan kumanyası dağıtan Vakıf, Türkiye'de yaşayan yardımseverlerin zekat, sadaka, fitre ve bağışlarını savaş, işgal ve doğal afet bölgelerindeki ihtiyaç sahiplerine elden ulaştırdı.

Yardımseverler, ramazan boyunca İHH'nın "kumanya paketi", "gezici aş evi", "yetimlere bayramlık hediye", "ramazan çocuk paketi", "gıda bankacılığı" gibi faaliyetleri aracılığıyla ihtiyacı olanlara ulaşabildi.

Vakıf, "Yetimler günü" ilan edilen ramazanın 15. gününde ise Türkiye başta olmak üzere farklı ülkelerden yetimleri ve aileleri iftar sofrasında ağırladı.

- Cansuyu Derneği, 25 ülkeye yardım ulaştırdı

Ramazan boyunca iftar programlarıyla muhtaç ailelere ulaşıp, gıda yardımında bulunan Cansuyu Derneği, 81 ildeki iftar programlarının yanında, 25 ülkeye de yardım malzemesi götürdü.

Myanmar'dan teknelerle kaçarak Endonezya'daki kamplara sığınan Arakanlı mültecilere gıda yardımında bulunan dernek, burada 3 gün boyunca bin 700 aileye iftar verdi.

Dernek, Kudüs, Gazze, Somali, Kenya, Cibuti, Vietnam, Nepal, Nijer, Yemen, Mali, Burkina Faso, Kamerun, Çad, Filistin, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Bangladeş'te ve Lübnan'daki Filistin kamplarıyla, ülkelerini terk eden Suriyeliler için de iftar programı gerçekleştirdi.

- Deniz Feneri Derneği, 20 ülkede iftar sofrası kurdu

Yurt içi ve yurt dışında 20 yıldır yardım çalışmalarına devam eden Deniz Feneri Derneği, bu ramazanda da binlerce yoksul, kimsesiz, aç ve ihtiyaç sahibine ulaştı.

Türkiye'de yetim çocuklar başta olmak üzere 20 ülkede kurduğu iftar sofralarında, 24 bin kişiyi bir araya getiren dernek, Bangladeş'te bir su kuyusu açıp, mescit temeli attı.

Hayırseverlerce bağışlanan "bayram harçlıkları"nı da öksüz ve yetim çocuklara ulaştıran dernek, 2 bin 750 yoksul çocuğa da bayramlık hediye etti.

- Sadakataşı Derneği, 25 ülkede kumanya dağıttı

Ramazan ayında çalışmalarını sürdüren Sadakataşı Derneği de Türkiye'nin yanı sıra, 25 ülkede 60 bin kişiye kumanya dağıtımı yapıp, 11 bin 650 kişiye iftar yemeği ikramında bulunurken, 464 çocuğa da bayramlık hediye etti.

Binlerce kişinin katılımıyla Mescid-i Aksa avlusunda da iftar sofrası kuran dernek, Burkina Faso'da 2, Arnavutluk'ta 1 camiyle Bulgaristan'da 1 kültür merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

Ayrıca, Lübnan'daki El Aksa Anaokulu'nun temelini atan dernek, Bulgaristan, Sri Lanka ve Vietnam'daki Müslümanlara da 2 bin 300 Kur'an-ı Kerim, ilmihal ve Siyer-i Nebi'den oluşan eğitim seti hediye etti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş