Yapay zeka insanlığı ele mi geçirecek? Korkulan olur mu?

Teknoloji son çeyrek asırda hiç kimsenin beklemediği ve hayal etmediği kadar hızlı yol aldı. Hayatımızın her alanına giren bilgisayar teknoloji ile birlikte sanayi alanı başta olmak üzere pek çok noktada yapay zekadan fayda sağlanıyor. Peki, nedir yapay zeka, tehlikeli olur mu?

28.10.2020 22:07:51

Son 20 yılda dünya teknolojisi kimsenin hayal bile edemeyeceği kadar hızlı bir ilerleme kaydetti. Otomasyon sistemleri yavaş yavaş insan gücünün yerini almaya başlarken ‘yapay zeka' da tüm alanlarda etkisini artırmaya başladı.

Yayılım bu kadar hızlı olunca endişe ve soru işaretleri de beraberinde geldi.

Yapay zeka insan gücünü tamamen ekarte edebilir mi?

Yapay zeka insan beyninin kodlarının taklit edilmesi soru-cevapları veya belli bir kombinasyonu takip eden genel sisteme verilen sistem adı. Bilgisayarların hayatımızın değişmez parçası haline gelmesi ile birlikte sanayileşen dünyada yapay zeka da ağır sanayi başta olmak üzere pek çok üretim alanına katkı sunuyor.

GEÇMİŞİ 1940'LARA DAYANIYOR

Yapay Zeka, bir bilgisayarın ya da bilgisayar sistemine bağlı bir robotun, canlılara benzer şekilde bazı eylemleri yerine getirme kabiliyetini sağlayan buluştur. Geçmişi 1940'lı yıllarda Turing Machine'lere kadar giden bu buluş, insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek oluşturulmuştur ve yine bu yeteneği analiz ederek geliştirilmektedir.

YAPAY ZEKA NASIL ÇALIŞIYOR

Bu buluşu tanımanın en iyi yolu, onun yapabildiklerini, insan yetisi ve hareketleri ile karşılaştırmaktır. Bilinen en zeki canlı insandır ve yapay zeka onu taklit ederek çalışmaktadır. Bilgisayar bilimleri içerisinde geniş bir alana sahip olan bu yazılımı sıradan yazılımlardan ayıran özellik insan zekasını taklit etme özelliğidir.

Günümüzde sadece gelişmiş bir yazılım özelliği taşıyan bu buluş üzerinde önemli geliştirme çalışmaları yapılmaktadır. Gelecekte, tıpkı insan beyni gibi doğrudan bir donanıma sahip altyapının sağlanması hedeflenmektedir.

YAPAY ZEKA TEHLİKELİ Mİ?

Stephen Hawking gibi bilim insanlarının yapay zeka için “insanlığın sonunu getirebilir” şeklinde açıklamaları bazı insanların kaygılanmasına neden oldu.

FAIR grubu yapay zeka konusu üzerinde dönen spekülasyonları dağıtmak ve insanları bu konuda eğitmek için bir program başlattı. Facebook bu programda kendi yürüttüğü yapay zeka çalışmaları ve ardındaki teknoloji hakkında bilgiler veriyor.

Facebook yapay zekayı daha çok kullanıcıların hangi paylaşımları görüp görmeyeceği, sahte haberlerin tespiti gibi konular için kullanıyor. FAIR grubunun başındaki isim olan Yann LeCun, yapay zeka konusunda insanların sakin olması gerektiğini söylerken, yapay zekanın büyülü ve ulaşılmaz bir şey olmadığını belirterek esprili bir dille “Ama biz öyleymiş gibi göstermeye çalışıyoruz.” dedi.

Facebook'un yakın gelecekte çok daha fazla servisine yapay zekayı entegre etmesi bekleniyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)