Yalçın Küçük

Yalçın Küçük

Türk araştırmacı yazar, ekonomist, isim-bilimci, medya ve edebiyat eleştirmeni, Sovyetolog, siyaset bilimci Yalçın Küçük... Yalçın Küçük kimdir? İşte Yalçın Küçük'ün biyografisi.

2017-11-22 19:52:08

1 Temmuz 1938 tarihinde Hatay'ın İskenderun ilçesinde doğan Yalçın Küçük, Kabataş Lisesi'nde öğrenim gördü. Sonrasında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun olan Küçük, öğrencilik yıllarında Fikir Kulüpleri Federasyonu, Sosyalist Fikir Kulüpleri Federasyonu, Dev-Genç ve Türkiye Halk Kurtuluş Partisi gibi çeşitli federasyonlarda görev aldı. 27 Mayıs 1960 askeri darbesinden sonra Devlet Planlama Teşkilatı'nda çalışmaya başladı. Daha sonra Amerika'ya giderek Yale Üniversitesi'nde lisans eğitimi aldı. Bunun yanında Yön, Emek ile Ant dergilerinde sosyalist devrim yanlısı yazılar yazdı.

1968-1970 seneleri arasında Birmingham Üniversitesi Rus ve Doğu Avrupa Araştırmaları Merkezi'nde bulundu. Bu dönemde Sovyetoloji araştırmalarını kitaplaştırmasından dolayı sekiz sene hapse mahkum edildi. 1971'de doçentliğe yükseldi. 1970 senesinde Türkiye İşçi Partisi'nin (TİP) kuruluşuna katıldı. 1973 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nin yöneticiliğine getirildi.

Aynı senenin sonlarına doğru askere alındı ve Kıbrıs Barış Harekatı'na katıldı. 1978 senesinde TİP'ten ihraç edildi. 1979 senesinde kendisiyle birlikte partiden tasfiye edilen bazı kişiler ile birlikte Sosyalist İktidar dergisini çıkarmaya başladı. Aynı sene içerisinde Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nde öğretim üyesi oldu. 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra üniversiteden uzaklaştırıldı. Bu dönemde aydınların yönetime karşı örgütlenmesinde büyük çaba gösterdi. 1987 senesinde Gazi Üniversitesi'ne profesör olarak tayin edildi.

1993 senesinde Süleyman Demirel'in cumhurbaşkanı seçilmesini ve Matild Manukyan'ın vergi rekortmeni olmasını öne sürerek Fransa'ya gitti. Burada İranoloji ile Kürdoloji alanında çalışmalar yaptı. Sonrasında Suriye'de Bekaa Vadisi'ne giderek PKK lideri Abdullah Öcalan ile görüştü. Bunun yanında örgütün medya organı olan MED-TV'de de programlar sundu. 16 Eylül 1996'da yurt dışından Ankara Cumhuriyet Savcılığı'na Refah Partisi'nin kapatılması için harekete geçmenin zorunluluğunu ifade eden bir dilekçe sundu. 29 Ekim 1998 tarihinde Türkiye'ye döndü. Bu dönemde "Kürtçülük Propagandası" yapmaktan suçlu bulunarak iki sene hapis cezası aldı.

2000 yılında tahliye edildi. 2009 yılında da Ergenekon soruşturması kapsamında başkentte gözaltına alındı. Mahkemeye çıkarılmak üzere İstanbul'a sevk edilen Küçük, 11 Ocak 2009'de tutuklandı. Fakat 12 gün sonra serbest bırakıldı. 3 Mart 2011'de aynı davadan yeniden gözaltına alındı. 6 Mart 2011 tarihinde çıkarıldığı nöbetçi mahkemede tutuklandı. 5 Ağustos 2013 tarihinde 22 sene 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. 10 Mart 2014'te 5 senelik tutukluluk süresinin dolmasının ardından tahliye edildi.

Kitapları

100 Soruda Planlama Kalkınma ve Türkiye

Endüstrileşmenin Temel Sorunları: Sovyet Deneyimi

Türkiye Üzerine Tezler I, II, III, IV, V

Bir Yeni Cumhuriyet için

Seçme Teknik Çalışmalar

Aydın Üzerine Tezler

Bilim ve Edebiyat

Quo Vadimus-Nereye Gidiyoruz?

Küfür Romanları

Estetik Hesaplaşma

Sovyetler Birliğinde Sosyalizmin Kuruluşu

İtirafçıların İtirafları: TKP Pişmanları

Bir Soran Olursa

Yirmi Bir Yaşında Bir Çocuk: Fatih Sultan Mehmet

Kurtuluş Yazısı, Türkiye Üzerine Tezler

Davalarım

Ermeni Rahiple Mektuplaşmalar

Kürtler Üzerine Tezler

Sovyetler Birliğinde Sosyalizmin Çözülüşü

Emperyalist Türkiye

Marksist Damar

Kürt Bahçesinde Sözleşi

Bir Dikine Ülke

Dirilişin Öyküsü

Yürüyüş

Bakış

Tarihçe

Sicil

El Kitabı

Sol Marksizm

Aydınlık Zindan

Tekelistan

Sırlar

Şebeke: Network

İsimlerin İbranileştirilmesi

Tekeliyet I, II

Putları Yıkıyorum

İsyan I, II

Türkiye Büyülü Hapishanem

Gizli Tarih

Ders 1: Küçülme Savaş

Devlet ve Hürriyet

Caligula: Saralı Cumhur

Sol Müdahale

Aforizmalar

Çöküş

Haberci

Fitne

Hasta Despot

Cumhuriyet'e Karşı Küfür Romanları

Çıkış - Ansiklopedi I, II